Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Bolí vás pravidelně zub? Možná se vám snaží naznačit jiný zdravotní problém

 • 2. května 2021 | 06:00

  Každá bolest má původ, avšak může ve skutečnosti poukazovat na místo, kde byste ho rozhodně nehledali. Taková bolest zubů vám toho může o vašem zdravotním stavu hodně prozradit, jelikož i ta nejmenší zubní indispozice může být signálem začínající dysfunkce nějakého orgánu nebo části organismu. Opravdu dokážou orgány promlouvat skrz zuby? Na to jsme se zeptali odborníků!

  Věděli jste, že pod bolestí řezáků se mohou skrývat potíže se štítnou žlázou nebo že stoličky mohou značit zdravotní problém skrytý ve střevech?

 • Zuby dokážou vysílat varovné signály

  O tom, že nemocné orgány v těle mohou nepříznivě působit na stav zubů, není pochyb. Otázkou spíš je, do jaké míry a jestli je to vždy platné. „Nemyslím si, že se dá na zuby v tomto směru stoprocentně spolehnout, avšak například při krevních onemocněních jsou často pozorovány krvácení z dásní či popraskané ústní koutky. U onemocnění trávicího traktu zase bývá různě zbarven povlak jazyka, vznikají afty a signálem bývá i zápach z úst,“ tvrdí MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

 • Dejte si pozor na trhání zubů

  Úzkou spojitost mezi vnitřními orgány a zuby vidí zejména alternativní medicína. „Čínská medicína třeba říká, že při vytržení zubu dochází zároveň k oslabení orgánu, který je k zubu přiřazen. Pokud je tedy nutné zub pro jeho špatný stav vytrhnout, měl by se pak člověk o to více zaměřit na posílení příslušného orgánu – například vhodnou stravou,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka pražských Domů jógy Věra Vojtěchová. Zdravá strava však zároveň působí jako jistá prevence proti kazům. Nahraďte sladkosti raději ovocem, oříšky a jinými plnohodnotnými potravinami, a snížíte tak výrazně riziko vzniku kazu či případného zánětu.

 • Co signalizuje bolest řezáků a špičáků?

  Věříte-li tomu, že zuby skutečně dokážou signalizovat různá onemocnění, zpozorněte v případě, že vás začnou trápit řezáky. Bolest řezáků horní a dolní čelisti může naznačovat, že se v těle rozvíjí bakteriální zánět ledvin, močového měchýře či zánět středního ucha.

  Pokud pociťujete dlouhodobou bolest špičáků, je dost možné, že trpíte žloutenkou typu A, B nebo C. Alternativní medicína uvádí spojitost také s akutním zánětem žlučníku. Jestliže se bolest objevuje v zubech mezi stoličkami a špičáky, může jít o nerovnováhu střevní mikroflóry, zápal plic nebo kolitidu. Obecně jsou špičáky velmi specifické zuby, které jsou hojně spojeny s očním systémem. Říká se jim oční zuby, protože když bolí, bolest může vystřelovat až do očí.

 • Které zuby vám odhalí potíže se štítnou žlázou nebo se srdcem?

  Bolest v dolních šestkách může být projevem arteriosklerózy a jiných problémů s cévami nebo artériemi. Oproti tomu horní šestky upozorňují na možný zánět lícních dutin, mandlí, onemocnění hrtanu, prsních žláz, na zánět vaječníků a sleziny nebo na potíže se štítnou žlázou. Ta ženám často komplikuje redukci váhy. Při bolesti horních šestek může jít i o zánět nosních dutin a hltanu.

  Jestliže vás dlouhodobě trápí osmičky neboli zuby moudrosti, jde o signál vysílaný přímo od srdce – a to doslova. V osmičkách se totiž zrcadlí kardiovaskulární potíže.

 • Trápí vás dolní stolička? Zaměřte se na střeva

  Autor: istock.com

  Ačkoliv pro to neexistuje odborný průzkum, v praxi se poměrně často stává, že při déletrvajícím onemocnění tlustého střeva se to nepříznivě projeví na dolní stoličce. Pravděpodobné jsou prý také anémie, žaludeční vředy či chronický zánět slinivky. Zubní lékařka MDDr. Jana Karbusická k tomu však dodává, že to neplatí paušálně. „Bolavý či jinak nemocný zub nemusí být vždy předzvěstí onemocnění nebo špatného orgánu. Navíc to může fungovat i obráceně. Například při některých kožních, očních či revmatologických onemocněních se pátrá po ložiscích zánětu v ústech, která by tyto nemoci mohla způsobit,“ říká zubní lékařka a na závěr dodává, že zdraví chrupu a celého těla závisí na tom, jak se o ně staráme, a především na našem celkovém životním stylu.

Autor: Veronika Duží
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...