Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Sauna v létě: Co může udělat s vaším zdravím a kdy do ní rozhodně nechodit?

5. června 2018 | 06:00

Od nepaměti je známo, že návštěva sauny má příznivý vliv na celý organismus, posiluje přirozenou obranyschopnost, zlepšuje kondici a působí jako prevence proti virózám a dalším potížím. Pokud máte pocit, že byste se v horkých měsících měli sauně vyhýbat, protože se už tak dost zapotíte venku, tak jste na omylu. 


Během pobytu v roztopené sauně se vyplavuje do organismu endorfin nazývaný hormon dobré nálady, proto má saunování vliv na neurovegetativní systém – cítíte se vyrovnaněji, ustupují neklid, stavy úzkosti a nervozita. Často vymizí také migrény a bolesti kloubů a svalů.

Lepší imunita a silnější srdce

K tomu je ale zapotřebí navštěvovat saunu alespoň jednou týdně, a to i v letním období. Pokud chodíme do sauny v létě, máme lepší termoregulaci a komfortněji snášíme výkyvy teplot.

„Pravidelné saunování přispívá ke snížení nemocnosti (a pokud přece jen onemocníme, nemoc má mírnější a rychlejší průběh), příznivě působí na dýchací cesty, zvyšuje hladinu imunoglobulinu A, který dýchací cesty chrání. Postupně tak vymizí případná častá respirační onemocněníSauna má též pozitivní vliv na srdeční a cévní systém, je prevencí vzniku infarktu a dalších kardiovaskulárních onemocnění. V neposlední řadě výborně prokrvuje kůži a zlepšuje její stav. Velký význam má ale také pro náš psychický stav, působí proti stresu a lépe se nám spí,“ říká Jakub Krejčí, saunový mistr ze Saunového světa AquaPalace Praha.

S virózou vstup zakázán!

Slyšeli jste již názor, že pokud cítíte, že na vás takzvaně „leze nachlazení nebo viróza", škrábe vás v krku nebo začínáte kašlat, pomůže zajít si pořádně se vypotit do sauny, kde vyženete z těla bacily? Jde o velký omyl!

Sauna má sloužit především jako prevence před nemocemi. Návštěva sauny, především finské, je pro organismus náročná, a pokud je oslabený, ne zcela vhodná. Pouhé nachlazení, tím spíše chřipka nebo jakákoliv jiná vážnější nemoc představují pro tělo výraznou zátěž. Organismus se často snaží vlastními mechanismy regulovat teplotu a návštěva sauny, která uměle zvedne teplotu těla o další stupeň až dva, může tyto procesy závažně narušit. Při onemocnění hrozí také větší riziko dehydratace. Ani prudké ochlazení po prohřátí vyčerpanému tělu neprospěje. Dále je vhodné si uvědomit, že malý a uzavřený prostor sauny představuje zvýšené riziko kvůli šíření choroboplodných zárodků. Měli bychom tedy být vůči ostatním ohleduplní a saunu navštěvovat pouze tehdy, když jsme úplně fit,“ zdůrazňuje Jakub Krejčí.

Jak je to se saunováním u dětí, to se dozvíte na webu Mojezdravi.cz

Autor: Simona Procházková
Video se připravuje ...