Kruhy pod očima nevznikají pouze z nevyspání. Proč se tvoří a jak se jich zbavit? | Pro ženy | Blesk.cz

Kruhy pod očima nevznikají pouze z nevyspání. Proč se tvoří a jak se jich zbavit?

12. června 2018 | 06:00

Kruhy pod očima se vám nemusí objevit jen z nevyspání nebo únavy! Důvodů, které za ně mohou, je mnohem víc. Proč se tedy tvoří a jak se jich zbavit? Víme!

Kruhy pod očima nemusí být jen důsledkem probdělé noci. Objevit se mohou třeba po zánětu. Tento efekt nastává ve chvíli, kdy krevní cévy prosvítají pokožkou, která se tak zdá být tmavší. Pigmentace může být způsobena právě chronickým zánětem v oblasti očí, který může po zahojení zanechat na daném místě hnědou skvrnu. Lékaři proto doporučují používat na pleť oční krém obsahující vitamin C.

Váčky pod očima

Řešíte častěji napuchlé váčky pod očima? Viníků může být opět více. Jedním z nich jsou například různé typy alergie. Váčky může také způsobit třeba poloha při spánku, kdy máte hlavu zabořenou do polštáře. Proti opuchlinám vám pomůžou speciální krém s obsahem kofeinu či výtažky ze zeleného čaje.

Kruhy se tvoří i kvůli dehydrataci

Kruhy pod očima může mít ale na svědomí i stárnutí. S vyšším věkem jsou většinou kruhy znatelnější. Je to kvůli tomu, že člověk má kolem očí méně tuku. Jedná se ale i o důsledek ztráty kolagenu, což je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání.

Kruhy pod očima se nám obecně tvoří hlavně kvůli dehydrataci těla. Ve vrchní vrstvě kůže je méně vlhkosti a její spodní vrstvy jsou pak méně viditelné. Vysušená pokožka a následná tvorba kruhů pod očima pak můžou být způsobeny například přehřátím v přetopených místnostech, ale i pobytem v klimatizovaných prostorách. Takže naše rada je jasná: mějte vodu při ruce. Zvlášť teď v létě!

A jak je to tedy s – v úvodu zmiňovaným – nevyspáním? Je to jednoduché – když jsme unavení, máme tendenci si mnout oči, a tím si ještě více pokožku dráždíme. Kvůli tomu se nám pak mohou vytvořit nehezké šedé kruhy, které nás po ránu před cestou do práce asi moc nenadchnou. Zamaskovat se ale dají...

Jak se kruhů pod očima zbavit, to se dozvíte na webu Mojezdravi.cz

Autor: Daniel Mareš