Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť 16°C

Nemoc děložní sliznice: Lékaři stále nevědí, proč vzniká a kdo jí onemocní!

22. května 2018 | 06:00

Endometrióza bývá jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. S onemocněním se setkávají také mladé dívky kolem dvaceti let. Jak endometrióza vzniká a lze se proti ní nějakým způsobem bránit?

 

 
 

Endometrióza, nemoc s nejasným původem a příčinou vzniku, je obvykle definována jako přítomnost funkčních žlázek – vyskytujících se normálně v dutině děložní – mimo jejich obvyklou lokalizaci. Jedná se o jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění, vyskytuje se zhruba u deseti procent ženské populace v reprodukčním věku. U každé ženy se projevuje odlišně, proto bývá někdy velmi těžké ji odhalit.

Příčiny endometriózy

Jednoznačná příčina vzniku endometriózy není známá. Vědci dodnes nepřišli na to, proč některé ženy choroba postihne a jiné se s ní za celý život nepotkají. Během menstruace se žlázky z děložní sliznice dostanou mimo děložní dutinu a mohou se usadit na jakémkoli místě v oblasti malé pánve.

Jiná teorie předpokládá odlišný vznik. Na základě hormonálních vlivů, toxických vlivů prostředí a dalších se buňky v dutině břišní přeměňují právě v ložiska endometriózy. V současnosti převažuje názor, že se jedná o multifaktoriální onemocnění ovlivněné geneticky, hormonálně a imunologicky. Zajímavostí je, že onemocnění může samo vymizet, nebo v druhém případě naopak vstoupit do závažné formy s těžkými příznaky (bolesti, neplodnost, krvácení z konečníku).

Podle místa výskytu ložisek se nemoc dělí do čtyř typů: peritoneální, ovariální, tzv. hluboká infiltrující a adenomyóza. Nejvíce pacientek trpí peritoneálním, neboli povrchovým druhem endometriózy. Na povrchu výstelky dutiny břišní a pánevních orgánů vytváří plošná ložiska a v dutině břišní srůsty.

Endometrióza vaječníků formuje cystické útvary vyplněné starší „menstruační“ krví. Hluboká infiltrující endometrióza nejčastěji postihuje rektovaginální přepážku, v horších případech i střevní stěnu nebo močový měchýř. Nejméně četným typem je adenomyóza, kdy se tkáň podobná endometriu vyskytuje v děložním svalstvu.

Příznakem není jen bolestivá menstruace

Mezi charakteristické projevy endometriózy často patří bolesti či nepříjemné pocity při pohlavním styku nebo po něm, velmi silná a bolestivá menstruace, chronická pánevní bolest, křeče (nejen) během ovulace v podbřišku a poruchy plodnosti. Bolesti jsou způsobeny zejména srůsty v oblasti malé pánve.

Pokud žena dlouhodobě pozoruje potíže obdobného charakteru, měla by se vždy obrátit na svého ošetřujícího gynekologa. Ten provede základní vyšetření a v případě potřeby odešle pacientku do specializovaného centra.

Jaké jsou další příznaky a jak endometrióza ovlivňuje plodnost, o tom si přečtěte na webu Mojezdravi.cz

Autor: Simona Procházková
Video se připravuje ...