Během trávení produkují naše střeva sloučeniny obsahující síru, jako je sirovodík – a ten je původcem nepříjemného zápachu. Právě potraviny, které jíme, ovlivňují populaci bakterií, které žijí v našem tlustém střevě. Proto někteří lidé produkují více zapáchajících plynů.
Laktózová intolerance
Problémy se zápachem mohou mít i lidé trpící tak řečenou laktózovou intolerancí. Laktóza je látka, kterou obsahuje mléko, a tudíž i všechny mléčné výrobky. Odhaduje se, že 30 až 50 procent Američanů má nedostatek enzymu potřebného k trávení zmiňované laktózy – přírodního cukru obsaženého v mléčných výrobcích. U těchto lidí prochází laktóza tenkým střevem, aniž by byla vstřebávána při své cestě dolů do tlustého střeva. Výsledkem je pak „páchnoucí“ plyn. Problémy mohou mít také lidé, kteří nesnesou sacharózu (řepný cukr) či fruktózu, nacházející se v čerstvém ovoci či v kukuřičném sirupu.
Dietní nápoje
Dávejte si pozor i na látky sorbitol a xylitol, které najdeme v některých dietních nápojích bez cukru. Zmiňované látky se objevují i v některých žvýkačkách. Tato sladidla totiž tělo plně neabsorbuje, a ona tak vesele cestují dál do tlustého střeva, odkud vycházejí v podobě „hrozivě zapáchajícího plynu“.
Plyn může být příznakem nemoci
Samotná „zapáchající plynatost“ ještě nemusí být takový problém. Pokud ale máte i další příznaky, můžete být i vážně nemocní. Pokud k tomu máte ještě horečku, zaznamenáváte ztrátu tělesné váhy či máte ve stolici krev a trpíte neustálým průjmem, můžete mít zánětlivé onemocnění střev nebo i rakovinu tlustého střeva či Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu. Při těchto příznacích byste tedy měli neprodleně zajít za svým praktickým lékařem a své problémy mu popsat.
Další přičiny zápachu najdete na mojezdraví.cz