Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Potíte se v noci? Můžou za tím být nemocné srdce, rakovina nebo nevhodné léky!

 • ...
  19. srpna 2017 | 06:00

  Každý z nás se už někdy probudil propocený, třeba po děsivém snu. To ale není to, co lékaři nazývají odborným termínem nadměrné noční pocení. To může signalizovat vážný problém. Občas propotíte prostěradlo, a nevíte proč? Raději se ujistěte, že netrpíte žádným z následujících neduhů.

 • Srdeční onemocnění

  ...
  Autor: Shutterstock

  Pokud se v noci často probouzíte propocení, může existovat zvýšené riziko toho, že trpíte nějakou srdeční chorobou. Pro ženy středního věku toto varování platí dvojnásob, tvrdí američtí vědci, kteří v roce 2014 studii zveřejnili. Všechny ženy, které byly během studie pozorovány, prokázaly svůj zdravotní stav, věk, stav menopauzy a faktory životního stylu. Silnější ženy, ženy středního věku, ženy s vysokým krevním tlakem i ženy s diabetem mohou trpět více nočním pocením. 

  Často se v noci budíte? Máme pro vás tipy pro lepší spánek:

  Video se připravuje ...
  Podívejte se na deset tipů, jak se lépe vyspat • VIDEO: Markéta Tošnarová / iStock.com

 • Chytili jste bacil

  ...
  Autor: Shutterstock.com
   

  Pokud poslední dobou trpíte častěji nadměrným nočním pocením, může to znamenat, že vaše tělo bojuje s nějakou infekcí. Pokud je pocení doprovázeno horečkami, nevolností nebo malátností, je vysoká pravděpodobnost, že jste chytili nějaký bacil. Pocení i horečka jsou známkou toho, že vaše tělo s nemocí bojuje, a v tomto případě vaše potíže při správné léčbě za pár dní ustanou.

 • Můžete mít problémy se štítnou žlázou

  ...
  Autor: istock.com

  Nadměrným nočním pocením mohou více trpět i ti, kteří se potýkají s nemocí spojenou se špatnou funkcí štítné žlázy. Ostatní zdravotní problémy, které mohou být spojeny s funkcí hormonů, mohou také vyvolávat nadměrné pocení během spánku.

 • Berete nevhodné léky

  ...
  Autor: Profimedia

  Nadměrné noční pocení je běžný vedlejší účinek mnoha léků. Nejčastějšími léky vyvolávajícími toto nepříjemné pocení jsou antidepresiva, některé hormonální léky i léky používané diabetiky, pokud hladina cukru v jejich krvi klesne pod normu. Ale i jiné běžně užívané pilulky v kombinaci s nevhodnými léky vyvolají nekontrolovatelné pocení. Pokud se obáváte, že právě to je váš problém, vyhledejte lékaře.

 • Máte popletený imunitní systém

  ...
  Autor: istockphoto.com

  Autoimunitní onemocnění vznikají tehdy, když váš imunitní systém mylně vyhodnotí běžnou situaci, tedy normální nebo benigní stav "označí" za zdraví škodlivý. V tento moment se začne vaše tělo nebezpečí bránit, a proto se nadměrně potí. Mezi podobné nemoci, kdy běžně dochází k nočnímu pocení, patří například celiakie, revmatoidní artritida nebo lupus.

 • Rakovina

  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Některé druhy rakoviny mohou vyvolávat přílišné pocení během nočních hodin. Pokud vedle nadměrného pocení pociťujete také únavu, ztrácíte na váze a všimli jste si zvětšených lymfatických uzlin, další krok, který byste měli učinit, je neprodlená návštěva lékaře.

Autor: Rebeka Stoklasová
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...