Fakt je, že kolem čtyřicátého roku věku se ženské tělo a orgány začínají měnit. Ostatně to je proces, který se v našem těle děje neustále. Nabraná kila se hůř shazují, brýle už potřebujeme i na čtení, a navíc nad námi visí mrak přechodu. Jenže na druhou stranu obvykle konečně víme, co chceme, kam jdeme a jaké opravdu jsme, což je k nezaplacení.
Tak předně rychle zapomeňte na to, že ke gynekologovi už nemusíte chodit pravidelně. Jste stejná žena jako ve dvaceti, a naopak některé věci je teď nutné hlídat víc.
Je třeba se chránit
Každé ženě byl dán do vínku určitý počet vajíček, který jednoho dne prostě vypotřebuje. Z toho logicky vyplývá, že čím je žena starší, tím těžší pro ni může být otěhotnět. Ale pozor – neznamená to, že se při sexu už nemusíte chránit! Podle Světové zdravotnické organizace byste tak měla dokonce činit ještě rok po nástupu menopauzy.
Pokud jste tedy zvyklá brát hormonální antikoncepci, rozhodně není důvod ji vysazovat. „Žádná antikoncepční metoda není kontraindikována z důvodu věku. Indikace, kontraindikace – stejně jako přínosy i rizika – jsou stejné jako v mladším věku,“ vysvětluje gynekoložka Vanda Hořejší. „Nejvhodnější se jeví nízkodávková hormonální kontracepce. Ta může později v některých případech nahradit i hormonální substituční terapii,“ radí Hořejší.
Stará prvorodička
Ovšem pokud se nechráníte cíleně, možná budete muset být trochu trpělivá. Zkrátka už to nemusí jít úplně samo, a navíc se musíte připravit, že to může být i náročnější. Medicína má dokonce pro tyto ženy terminus technicus: stará prvorodička.
„Já vím, že to zní hnusně, ale je to normálně používané. Když ke mně přijde žena v tomto věku, bereme ji primárně za rizikovější,“ vysvětluje gynekolog Richard Sabol. S vyšším věkem hrozí větší riziko genetických vad, jako je například Downův syndrom, či pozdějšího vzniku leukemie.
Ale rozhodně to neznamená, že každé dítě, které se narodí ženě po čtyřicítce, bude nemocné. Na co by se ale měla tato žena připravit, jsou nemoci spojené s pozdním těhotenstvím. „Podle výzkumů se u těchto žen častěji vyskytují těhotenská cukrovka, vyšší krevní tlak a vyšší procento předčasných porodů,“ říká Sabol.
Stále při síle
Pro každou ženu, která touží po dítěti, je každoměsíční menstruace takový malý potrat. Naopak pro některé dámy může být pravidelná menstruace něco jako potvrzení toho, že jsou stále ještě schopné a při síle. Jenže co když se začnou v intervalech objevovat změny? Důvodů může být hned několik, a rozhodně nemusí jít jen o menopauzu.
Většinou ale hrají roli hormony a změny. S postupem času, jak klesá hladina estrogenu, se menstruace stává častější a slabší. Naopak časté a bolestivé krvácení má obvykle na svědomí nějaký zdravotní problém. Ať už jde o endometriózu, myomy, srůsty, polycystický vaječník nebo v nejhorším případě i nádor. Proto nad změnami nikdy nemávejte rukou.
Ňadra pod kontrolou
Pozor na HPV viry
Dalším rizikem, kterému je potřeba po čtyřicítce předcházet, je nádorové onemocnění děložního čípku způsobené obávanými HPV viry. I když hrozí spíše mladším ženám, tak podle serveru www.hpvinfo.cz postihují ženy po 35. roce života ve zhruba pěti až sedmi procentech. Zatímco v mládí se s nimi tělo dokáže vypořádat samo, později už dávají organismu zabrat.
V žádném případě ale nepropadejte pocitu, že je čtvrtý křížek nějakou vstupní branou do světa starých. Ostatně po malé gynekologické prohlídce nejspíš zjistíte, že jste naprosto v pořádku. „Žena by měla žít plnohodnotný život v každém věku,“ usmívá se gynekoložka Hořejší. Prostě věk berte jen jako číslo napsané v rodném listě.
Více nejen o zdraví žen po čtyřicítce se dočtete v rubrice Zdraví.