Profesor Michail Tompak patří mezi světovou elitu specialistů na přírodní léčitelské metody. Vzděláním je biochemik a za svou kariéru napsal hned několik bestsellerů o zdravém a dlouhém životě. Mimo jiné tvrdí: „Chcete-li, můžete občas sníst bonbon, zákusek nebo plátek uzeniny, ale mějte stále na mysli, že jsou to jedy!“ A jak známo, jedy zabíjejí. Ty z jídla sice pomalu, ale o to jistěji.
Tompak vychází mimo jiné z toho, co nedávno zjistila komise Světové zdravotnické organizace (WHO): u 60 % populace v několika tibetských klášterech nebyly zjištěny žádné zubní kazy, nadváha ani potíže s cévní či trávicí soustavou. Všichni, nezávisle na věku, byli zdraví a plní elánu. „To proto, že se stravují v přesně určené hodiny a taky velmi skromně,“ vysvětluje profesor.
Poctivě žvýkat a nepít
Tibetští mniši vůbec nepoužívají cukr, maso ani rafinované produkty. Základem jejich jídelníčku jsou ječmenné placky, tibetský bylinný čaj a čistá voda. Sem tam k tomu přidají červenou řepu, mrkev a trochu rýže. Má se takhle stravovat i Evropan?
Profesor Tompak radí inspirovat se hlavně tím, kdy jíme a kolik si toho nandáme na talíř. Podle něj snědí Evropané v průměru 5krát víc jídla, než jejich organismus skutečně potřebuje. V důsledku toho trpí nejen nadváhou, ale i řadou civilizačních chorob, protože jejich střeva nefungují tak, jak by měla. Za všechny jediný příklad: u žen, které onemocněly rakovinou prsu, se zjistilo, že v devíti z deseti případů měly špatnou funkčnost střev.
„Jezte na dvakrát menších talířích než doposud a hlavně jezte pomalu. Každé sousto byste měli rozžvýkat alespoň třicetkrát,“ radí profesor, jak si trávení vylepšit. Důležité je i to, zda v průběhu oběda nebo večeře pijete. „Pití při jídle vede k poruše výkonu trávicího i hormonálního ústrojí. Zvykněte si pít dvacet minut před jídlem a pak až hodinu po něm,“ radí profesor.
Správně kombinujte
Kromě velkých porcí jsme podle Tompaka na štíru i se skladbou jednotlivých jídel. „Nesprávná kombinace potravin časem oslabuje trávicí enzymy a jídlo je pak tráveno s problémy – část začíná ve střevech hnít a část organismus přetváří na tuk,“ vysvětluje Tompak, proč trpí nadpoloviční většina dospělé populace na starém kontinentě nadváhou a obezitou. Co děláme tak moc špatně? Kombinujeme bílkoviny (maso, ryby, vejce nebo mléčné výrobky) s pečivem, bramborami, těstovinami nebo cukry.
Jezte v pravý čas
Už starodávní mudrcové si všimli, že v průběhu dne je možné vypozorovat čtyři fáze, které po sobě následují. Každá z nich trvá čtyři hodiny a všechny jsou závislé na poloze Slunce vzhledem k Zemi. A všechny ovlivňují biorytmy lidského organismu. Když se jim přizpůsobíme, budeme prý zdravější, štíhlejší a veselejší. Tompak zároveň na hlavu staví to, co nám řada dietologů a výživových specialistů klade na srdce posledních deset let. Snídejte, snídejte, snídejte!
To však není podle profesora v souladu s našimi biorytmy. Co ještě radí? Jíst jen dvakrát, maximálně třikrát denně. Pokud to vylepší trávení a sníží riziko vzniku řady civilizačních chorob, jak slibuje Michail Tompak, za pokus to stojí.
Více o tom, jak správně jíst, se dozvíte v novém vydání Blesk zdraví, které je od dnešního dne k dostání na novinových stáncích.