8 způsobů, jak snížit riziko vzniku rakoviny? Zapomeňte na opalování a jezte brokolici!

  • Přestat s kouřením může být snadnější, když víte jak na to
    15. dubna 2015 | 06:00

    Snažit se vyvarovat rakovině může někomu přijít jako boj s větrnými mlýny. Není nutné ale propadat trudomyslnosti a smířit se s tím, že se nevyhne ani vám. Pokud se budete snažit dělat alespoň něco málo pro prevenci, pak se riziko rozhodně sníží. A to za to přeci stojí. 

  • Změřte si pas

    Svoji figuru řeší mnohem častěji ženy, než muži. Když už se do toho dají, většinou zhubnout natrvalo.
    Autor: Shutterstock.com
    Štíhlý pas neprospívá pouze vašemu sebevědomí, ale i zdraví. Množství tuku v okolí břicha totiž může mít vliv na naše zdraví, a to hned z mnoha hledisek. Co se týče rakoviny, tuk v těchto místech může zvyšovat riziko rakoviny jícnu, ledvin a žlučníku. Ostatně ale za to, že má člověk nadváhu může ve většině případů špatná životospráva, která rakovinu také mohutně podporuje. Nezdravé jídlo je na vzestupu, stejně jako moderní technologie které nás čím dál tím častěji drží doma na gauči u televize a počítačů a méně nás nutí chodit ven a hýbat se.
  • Poslední cigareta

    Přestat s kouřením může být snadnější, když víte jak na to
    Autor: Shutterstock.com
    Každá zapálená cigareta vás dostává blíž a blíž k tomu, aby vám jednoho dne byla diagnostikována rakovina. Kouření zvyšuje riziko nejen rakoviny plic, se kterou je nejčastěji spojována, ale prakticky se všemi druhy. Nejnovější studie poukazují na to, že cigarety mohou do jisté míry i za rakovinu močového měchýře. U těžkých kuřáků, kteří jsou schopni denně vykouřit i krabičku, pomůže i to, že počet sníží na deset a méně. Samozřejmě mluvit o tom, o kolik se snižuje riziko ve chvíli, kdy člověk přestane úplně, je téměř zbytečné... 
  • Nebojte se zapotit

    Fyzický stres zablokuje produkci ženských hormonů.
    Autor: Shutterstock.com
    Alespoň 30 minut denně. Anebo 150 minut týdne s vysokou intenzitou. Tolik bychom podle lékařů měli trávit času cvičením a aktivitou, abychom eliminovali riziko vzniku rakoviny. Mimo to, že už samotný pohyb pomáhá našemu tělu udržovat se ve zdravé kondici, tak jeho absence může vést k nadváze. A ta zase spouští další řetězovou reakci. Kila navíc totiž zvyšují riziko rakoviny, ale také vysokého cholesterolu, špatného tlaku nebo cukrovky. Až se vydáte na výlet svižnou chůzí, myslete na to, že děláte něco nejen pro svůj vzhled, ale i zdraví.
  • Na zdraví!

    Začalo to už na vysoké škole, kde byl její příjem alkoholu velice nadprůměrný
    Autor: shutterstock
    Až si příště budete připíjet něčím alkoholickým na zdraví, zamyslete se nad tím, jaký je to na jednu stranu vlastně nemysl. Alkohol má totiž na svědomí rakovinu jícnu, úst, tlustého střeva, nebo dokonce i prsou. Není úplně zcela jasné proč, ale s největší pravděpodobností za to může tkáň, která je užíváním alkoholu poškozována. U žen je potvrzen vliv alkoholu na estrogen, jehož příliš vysoká hladina může mít do určité míry vliv na to, jestli se objeví rakovina prsu, či nikoliv. Neznamená to ale, že byste si nemohli do konce života dát jedinou skleničku. Není dobré to však s množstvím přehánět.
  • Zamilujte si brokolici

    Po posilování svalů dodržujte pravidlo zlaté hodiny.
    Autor: Shutterstock.com
    Zeleninu byste samozřejmě neměli podceňovat i z jiných hledisek, než je pouze prevence proti rakovině, ale některé druhy mají i super schopnosti, jakože dokážou snižovat riziko vzniku karcinomních onemocnění. Třeba taková brokolice a další zelené druhy, jako je kapusta a zelí, jsou plné glukosinolátů, které působí protirakovinotvorně a během trávení se uvolňují do našeho těla. Některé studie ukazují, že tyto látky zabraňují růstu špatných buněk na děložním čípku, takže ženy brání před vznikem karcinomu tohoto druhu. Není to ale pouze zelená zelenina, která působí jako bojovník proti těmto nemocem. Také třeba rajčata nebo lilek obsahují látky, tzv. lykopeny a fytochemikálie, které chrání před volnými radikály a dalšími škodlivými látkami, které mohou mít vliv na vznik rakoviny.
  • Dejte si pozor na sluníčko

    Bronzovou pleť nemusíte mít jen z opálení.
    Autor: Shutterstock.com
    Za posledních 40 let narostl celosvětově počet lidí s rakovinou kůže o 800 %. Děsivé číslo, že? Jestli nechce i vy patřit do těchto statistik, měli byste si dát při opalování pořádný pozor. Vždycky, za každé situace byste u sebe měli mít krém na opalování. Jeho užívání totiž může snížit riziko melanomu až o polovinu. Takže výmluva lidí, že se nemažou krémem proto, že oni se nikdy nespálí, je naprosto zcestná. Opalovací krémy totiž neslouží pouze jako ochrana před kůží zarudlou přílišným sluněním se. Abyste co nejvíce eliminovali hrozbu rakoviny kůže, měli byste se mazat krémem s ochranným faktorem alespoň 15 a mezi desátou a čtvrtou hodinou se co nejvíce vyhýbat přímému slunci. 
  • Relaxujte

    Ve stresu lidské tělo vyplavuje hormon kortizol, který v dlouhodobé míře oslabuje náš imunitní systém.
    Autor: Shutterstock.com
    Samotný stres sice nemůže za rakovinu, ale může váš organismus natolik oslabit, že jste poté náchylnější k různým onemocněním, včetně těch karcinogenních. Lidské tělo, pokud je v permanentním stresu, totiž vyplavuje hormon kortizol, který se aktivoval pokaždé ve chvíli, kdy se člověk dostal do život ohrožující situace a potřeboval v sobě mobilizovat všechny skryté síly. Jenže v takovém stavu vydržel vždy jen určitou chvíli, než se opět zklidnil, zatímco v dnešní době lidé ve stresu vyplavují kortizol vpodstatě nepřetržitě, což je pro organismus a imunitu skutečný nápor.
  • Hlídejte se

    Samovyšetření prsu může odhalit rakovinu včas.
    Autor: Shutterstock.com
    Bezesporu jednou z nejpodstatnějších prevencí proti rakovině je dostatečná kontrola sebe sama. Každá žena by si měla jednou měsíčně prohmatat svá prsa a jednou ročně by měla zavítat do gynekologické ordinace, aby lékař udělal kontrolu děložního čípku a dalších pohlavních orgánů. Od pětačtyřicátého roku nezapomínejte na mamograf a kontrolu svého tlustého střeva. Pokud prodělal rakovinu někdo z vaší rodiny, pak máte samozřejmě nárok na tato vyšetření už mnohem dříve. U žen před čtyřicítkou se provádí kontrola pomocí ultrazvuku, protože je u nich prsní žláza ještě velice přehledná. Nicméně žádné preventivní prohlídky byste neměli podceňovat, protože čím dříve se na připadný problém přijde, tím větší šance na uzdravení je.

Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...