Mnozí lidé, hlavně ženy, považovali ještě nedávno hormonální antikoncepci za jeden z nejlepších vynálezů vůbec. Když se k první pilulce v šedesátých letech přidaly i boje za prosazení ženských práv, mohlo se zdát, že lidské pokolení brzy vyhyne nikoliv kvůli pádu asteoridu, ale ženské síle. Naštěstí se tak nestalo, ale vliv na společnost to rozhodně mělo. Od zavedení hormonálních pilulek v druhé polovině minulého století začíná stoupat věk matek a naopak se snižuje počet dětí na rodinu.
Každá druhá na prášcích
Dnes jsou pilulky nejčastější ženskou antikoncepcí, užívá ji každá druhá žena. Drtivá většina pacientek je s touto formou ochrany před nechtěným početím spokojena. Ale dalo by se říct, že než by jim skutečně vyhovovala, berou ji spíše z takové pohodlnosti a zvyku. Třetina žen totiž aktuálně uvažuje, že by vyměnila způsob ochrany. Ovšem alarmující je, že až 47 % žen by bylo ochotno změnit svoji antikoncepci, kdyby jim lékař navrhl jinou alternativu. Z toho plyne, že si ženy často ani nejsou vědomy té možnosti zkusit něco jiného.
Podle gynekoložky Vandy Hořejší je to tím, že české ženy jsou zvyklé na to, že posledních dvacet u nás byly k dostání pilulky, na které si ženy zvykly a do určité míry jde i o pohodlí gynekologa. „Žena si přijde pro prášky, lékař se jí zeptá, jestli to funguje a má se dobře. Když žena odpoví, že ano, doktora nenapadne nabídnout jí něco jiného. Nemusí mu hned dojít, že se antikoncepce vyvíjí a jsou tu i jiné alternativy,“ vysvětluje Hořejší.
Chcete tabletu, nebo...?
Gynekolog by vám měl nabídnout i jiné alternativy antikoncepce, než jsou pouze pilulky.
Autor: Shutterstock.com
Gynekolog by se tedy měl své pacientky zeptat, jakou formu antikoncepce chce používat. Pokud tedy ještě žádnou nemá. Pokud už má nějakou ochranu, bylo by vhodné aby, kdykoliv si žena přijde pro nový recept, s ní pohovořil o tom, zda ji třeba nenapadlo něco změnit. A samozřejmě by měl nabídnout ucházející variantu. Třeba otázka „chcete tabletu, nebo chcete slyšet…,“ mnoho žen přiměje k tomu se nad volbou zamyslet.
Samotná antikoncepce je skutečně individální záležitost a ženě by měla být „šita na míru“. Než se rozhodne pro některou z antikoncepcí, měla by nejen sama sobě, ale hlavně svému lékaři položit základní otázky. Ty jsou podle Vandy Hořejší tyto:
- Jaká další vyšetření mne čekají a proč?
- Jaké možnosti antikoncepce u mě přicházejí v úvahu?
- Jaké jsou výhody a rizika vámi navrhované metody?
- Musím během užívání dodržovat nějaký speciální režim?
- Existují nějaké další alternativy kromě metody antikoncepe, kterou mi nabízíte?
Osvobození od denního polykání
Variant antikoncepce je však mnohem více. Exsitují i nehormonální nitroděložní tělísko, antikoncepční injekce, náplasti, nebo vaginální kroužek. Příště, až si půjdete k lékaři pro nový recept na hormonální pilulky, zkuste se svým lékařem zapřést do rozhovoru o tom, zda by pro vás nebyla vhodná a šetrnější jiná metoda.