Pondělí 28. září 2020
Oblačno 12°C

Nemůžete spát? Dejte polštář do lednice a meditujte

22. srpna 2013 | 09:22

Není nespavost jako nespavost. Pokud nemůžete párkrát do měsíce usnout, převalujete se a ne a ne zabrat, příčinou bude zřejmě stres nebo například počasí, jestliže se ale převalujete minimálně třikrát týdně a tento stav trvá více, jak tři měsíce, jedná se o chronickou nespavost. Tu je potřeba léčit ve spolupráci s odborníkem.

Jestliže se vás týká první problém, tedy, že tu a tam se vám v noci nedaří usnout nebo se stále budíte, mohou vám pomoci jednoduché triky. Vyzkoušejte je, z nedostatku spánku totiž pramení mnoho zdravotních problémů.

Meditace prospívá životní vyrovnanosti.
Meditujte

Před spaním je důležité zklidnit rozpohybované myšlenky. Proto byste měli zapomenout na to, že si v posteli budete procházet pracovní maily nebo dokumenty, také čtení jako jsou detektivky byste si pod peřinu brát neměli, a to stejné platí i o televizi. Ta do ložnice nepatří vůbec. Místo toho si napusťte vanu a relaxujte, poslechněte si příjemnou uklidňující hudbu nebo zkuste opravdovou meditaci či relaxační dechová cvičení.

Vypněte počítače

Jestliže máte ložnici spojenou s pracovnou, je velice důležité, abyste před spaním vypínali počítače i televizi, a to úplně. Modré světlo, které elektronické přístroje vydávají, totiž ruší váš spánek. Pěkným narušitelem nejsou jen velké obrazovky, ale i malá světýlka na přístrojích, která jindy pomalu ani nevnímáte.

Divoké sny jsou důsledek psychického rozpoložení
Čerstvý vzduch

Možná se vám nechce otevírat okno, když už je večer venku taková zima, ale věřte, že pro váš klidný spánek je čerstvý vzduch jednou z nejzákladnějších podmínek. Takže než půjdete příště spát, otevřete alespoň na 15 minut okno, uvidíte, že budete spát jako miminko.

Dejte polštář do lednice

Jednou z pomůcek, jak celou noc klidně spát, je studený polštář. Podle skotských vědců, je dobré nechat přes celý den polštář v lednici a vyndat jej těsně před tím, než si jdete lehnout. Chlad urychlí proces usínání a chladnutí našeho těla.

spánek
Studená sprcha

Zkuste si před tím, než půjdete spát, vlézt na chvilku pod studenou sprchu a po osušení zamiřte rovnou do postele pod peřinu. Zchlazené tělo se bude pomalu příjemně ohřívat a vás zaplaví slastný pocit únavy. Vyzkoušejte a uvidíte.