Víte, jak se zbavit „odpadu“, který se v těle roky hromadil? „Nejdůležitější je úprava jídelníčku,“ říká Katarína Horáková, poradkyně pro zdravou výživu. „Očistnou kúru můžeme přirovnat k vnější hygieně. Každý den se pečlivě myjeme, stejnou péči bychom měly věnovat tomu, co se skrývá pod kůží,“ pokračuje.
„Toxiny se do těla dostávají mnoha cestami. Vodou, vzduchem, potravinami. V důsledku nesprávné výživy, špatné životosprávy, infekcí a také působením životního prostředí je lidský organismus pod palbou negativních vlivů. I když máme v těle mechanismy samočištění, postupně selhávají a nedokážou průběžně odstraňovat všechny odpady. Ty se pak ukládají v orgánech a buňkách. Imunitní systém je přetížený a vzniká množství zdravotních problémů,“ vysvětluje poradkyně.
Které toxiny náš organismus ohrožují?
* Těžké kovy – rtuť, olovo, hliník, nikl, cín a další.
* Pesticidy a insekticidy – používají se v zemědělství.
* Konzervační látky v potravinách, kosmetických přípravcích a další syntetické sloučeniny, které poškozují schopnost tkání ubránit se infekcím.
* Léky – možná pomůžou od bolestí a nemocí, ale jsou také zdrojem toxinů. Ukládají se hlavně v játrech.
* Radioaktivní látky – způsobují vážné imunitní poruchy a plísňové infekce.
* Plísně – jsou přirozeně v životním prostředí, ale nikdy se neusazují ve zdravé tkáni. Živnou půdu jim připravují neživé látky nacházející se v organismu.
* Bakterie – příčina různých chronických onemocnění.
* Viry – vnitrobuněční paraziti, kteří způsobují virové infekce
Detox z Hollywoodu:* Filmová star Gwineth Paltrow si vytvořila vlastní detoxikační kúru, kterou drží několikrát do roka vždy sedm dní. Ráno začne sklenicí vody pokojové teploty s citrónovou šťávou a šálkem bylinkového čaje. A co například jí? K snídani si dá koktejl z rýžového mléka s borůvkami a mandlemi, k svačině kokosovou šťávu a k obědu hlávkový salát s avokádem s mrkvovo-zázvorovým dresinkem. Jako odpolední svačinku zobe hrst dýňových a slunečnicových semínek. Večeří polévku z brokolice a rukoly. * Zpěvačka a herečka Beyonce drží jednu z nejúčinnějších, ale také nejdrastičtějších očistných kůr zvanou Master Cleanse (Mistr očisty). Po dobu deseti dnů pije jen teplou vodu s citronovou šťávou, javorovým sirupem, a cayenským pepřem. |
Způsob očisty
Metody, jež dokážou čistit organismus a přecházet zdravotním problémů, jsou známé už staletí. ,,Očista organismu je nikdy nekončící proces,“ říká Katarína Horáková. „Je možné ji podstoupit v každém věku, velmi vhodné a účinné jsou kúry na jaře a na podzim. Vždy je ale nutné zohlednit aktuální i dlouhodobý zdravotní stav a vybrat nejvhodnější metodu.“ Přirozené formy detoxikace jsou močí, stolicí, potem a dechem. Základem očisty je povzbuzení těchto přirozených čisticích mechanismů: posílit potřebují játra, plíce, kůže, ledviny, střeva, lymfatický systém. Nejčastějšími metodami jsou hladovka, půsty a očistné kúry.
I hladovka má svá pravidla
V současnosti se hladovka využívá nejen jako krajní prostředek ke snížení hmotnosti (jen pod dohadem lékaře), ale hladovíme i pro zdraví. „Hladovku můžeme považovat za jednoduchý a rychlý způsob, jak odstranit škodlivé látky, hlavně z trávicího ústrojí,“ říká odbornice na výživu. ,,Omlazený žaludek lépe tráví a spotřeba jídla se sníží až o polovinu.“
Pro koho je vhodná?
* Hladovku může držet jen zdravý člověk.
* Dřív, než začnete, nechte si udělat preventivní prohlídku u lékaře. Hladovět byste měla v dobré tělesné i duševní kondici.
* Hladovku lze bez lékařského dozoru držet maximálně tři dny.
* Pokud trpíte chronickými zdravotními problémy, není pro vás vhodná.
* Hladovku by neměli podstupovat lidé, kteří trpí degeneračními chorobami – to je tuberkulóza, nemoci žlučníku nebo ledvin. Stejně tak těhotné ženy, děti, rekonvalescenti a oslabení starší lidé.
Zmírněná forma půstu – očistná kúra
Pro mnoho lidí je ze zdravotních nebo jiných důvodů přijatelná spíše očistná kúra. Tělo při ní není ve stresu kvůli hladovění. Očistné kúry bývají často založené na monodietě – v určitý čas jíte jednu potravinu. Můžete si zvolit druh ovoce vhodný pro váš tělesný typ.
Vyberte si správnou dietu:
* Pokud máte rychlý metabolismus, vsaďte na kokos, hroznové víno a melouny.
* Hroznová šťáva, broskve, banány a fíky je vhodná, pokud máte proměnlivé chutě (jeden den obrovský apetit, druhý den se jídla skoro nedotknete).
* Jablka a hrušky volte, máte-li pomalý metabolismus.
Jak na to?
Denně snězte zhruba kilogram až dva vybraného ovoce nebo pijte šťávy z něj. Takovou radikální formu očistné kúry ale nedržte déle než tři dny. Nebo se poraďte s odborníkem.
rýže
Autor: Profimedia.cz
Třídenní rýžová očistná kúra
Je vhodná pro lidi s nadváhou a střevními problémy. Harmonizuje prostředí ve střevech, upravuje vylučování a posiluje žaludek a slezinu.
Denní dávka by měla být 125 g rýže Natural uvařené doměkka. Můžete ji mírně posolit nebo přidat trochu dušené zeleniny, ananasu, vlašských ořechu nebo hrozinek. (Chystáte-li se vydržet na rýžové dietě déle než pět dní, konzultujte svůj záměr s odborníkem.)
Rýži si rozdělte do čtyř dávek na den. Nejezte nic jiného. Zvyšte příjem tekutin na tři litry za den. Pijte vlažný kopřivový, pampeliškový nebo čistý zelený čaj bez příchuti.