Z bylinkové zahrádky vybírá léky na vaše trápení znalec léčivých rostlin Pavel Váňa. Během své mnohaleté praxe vyvinul řadu účinných přírodních prostředků a bylinných mastí a je autorem několika knih, z nichž především jeho "Rady bylináře Pavla" patří mezi klasická díla v tomto oboru u nás.
Potíž paní Moniky může mít několik příčin, z nichž některé jsou tělesné , ty další psychické. Když se například budíme často v noci mezi jedenáctou až jednou hodinou, může být příčinou žlučník. V době od jedné do tří hodin v noci nás mohou probouzet potíže s játry. Myslím tím normální, nezměněný čas. Pokud nás nenechají spát tyto orgány, doporučuji pít bylinky, které je léčí.
Vylaďte se do pohody
Častou příčinou nespavosti je psychická nepohoda a napětí. S nimi nám pomůže osvědčená meduňka, která má celkově uklidňující vliv na náš organismus, dává se jako příměs do čajů pro celkové uvolnění a relaxaci duše i těla, uklidňuje nervový systém a snižuje krevní tlak. Působí také při poruchách trávení, stimuluje tvorbu žluče a pomáhá i s žaludečními neurózami. Pít by se měl teplý, ale ne horký, asi půl hodiny až hodinu před ulehnutím do peřin. Podobný účinek má i třezalka tečkovaná nebo květ levandule. Mají celkově sedativní a antidepresivní účinky, čehož se využívá nejen při nespavosti, ale i při celkové podrážděnosti nebo dokonce hysterii.
Zázračný chmel
Velmi dobrou léčivou rostlinou na nespavost je chmel. Látky, které chmel obsahuje, uklidňují nervy, zpomalují tep a odhánějí pocit napětí. Obsahuje fytoestrogeny, které dobře působí při ženských potížích, jako je napětí v prsou, silné krvácení nebo pohybové potíže. Čaj z chmele připravujeme nejlépe na večer. Ideální je směs z 15 g chmele, 25 g srdečníku, 25 g třezalky a 20 g šalvěje.
Levandulová směs
Účinný čaj pro klidný spánek si připravíte ze směsi 10 g květu levandule, 15 g chmele, 20 g meduňky, 20 g kořene kozlíku a 25 g mučenky. Směs zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Neslazený nápoj pijte večer přes spaním.
Voňavá lázeň
Před cestou do postele si můžete dopřát i uvolňující koupel. Hrst meduňky a levandule spařte horkou vodou a nechte patnáct minut odstát. Výluh přeceďte a přidejte do připravené koupele. Ta by měla být jen příjemně teplá, protože horká voda by vám rozproudila krev a špatně by se vám usínalo. Když si k vanu ozdobíte svíčkami a koupelnu rozezníte relaxační hudbou, přijde spánek snadněji.
Relaxační olejíčky
Na nespavost je vynikající také klasická aromaterapie ve formě aromatických esenciálních olejů. Stačí, když kápnete dvě až tři kapky olejíčku na hladinu zahřáté vody v aromalampě a vonné silice necháte v místnosti uvolňovat do vzduchu deset až patnáct minut. Příliš silná vůně by vás mohla rušit, proto dávkování ani dobu aplikace nepřekračujte. Relaxační, uvolňující a uklidňující účinky má olej z levandule, meduňky, magnólie, vodního melounu, pomeranče, grapefruitu, santalového dřeva, vanilky a majoránky.