Záda bolí v každém věku | Pro ženy | Blesk.cz

Záda bolí v každém věku

19. ledna 2009 | 11:02

Všímejte si, jak vaše dítě sedí. Záda shrbená, hlava vystrčená dopředu. Nebude se čemu divit, když si za pár let bude stěžovat na bolest zad stejně jako my dospěláci.

Pořádně zabrat dostávají zádíčka našich dětí zejména po šestém roku života. Podle statistik má téměř sedmdesát procent dětí chybné držení těla. Mnoho z nich trpí skoliózou, zakřivením nebo vychýlením zad. Většina skolióz se projeví už u školáků ve věku od osmi do dvanácti let, tedy v období prudkého růstu.

Všímejte si, jak vaše dítě stojí. Při pohledu zezadu by měla být páteř zcela rovná.
Všímejte si, jak vaše dítě stojí. Při pohledu zezadu by měla být páteř zcela rovná.
Autor: archiv

Nebezpečný odpočinkový sed
Znáte typickou polohu svého dítěte při sezení? Možná si libuje právě v onom odpočinkovém sedu, před kterým varují ortopedi. Taková pozice je velmi pohodlná, ale zároveň hodně nebezpečná. Jedná se o nezpevněný způsob sezení, kdy se dítě ledabyle opírá zády ohnutými do oblouku a hlavu vysune vpřed. Záda dětí dostávají zabrat ve škole i doma, protože takto sedí ve škole i doma u televize nebo počítače, v podobné pozici se učí i píšou úkoly.

Všímejte si, jak děti sedí.
Všímejte si, jak děti sedí.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Nenechte je zahálet
Vyberte jim vhodnou sportovní aktivitu. Není nutné, aby v dané sportovní disciplíně vynikaly, ale jde o dostatek pohybu. Ortopedové doporučují plavání, (obzvlášť vhodným stylem je kraul nebo znak). Vhodná jsou i bojová umění, například taekwondo, aikido, tai-či a také jóga, protože jejich součástí jsou strečinkové prvky.

Otestujte jim držení těla
Všímejte si, jak vaše dítě stojí. Při pohledu zezadu by záda měla být rovná. V případě, že trpí skoliózou, nejspíš pouhým pohledem zaregistrujete, že má jedno rameno výš a jeden loket dále od boku než druhý. V případě sebemenších pochybností se obraťte na odborníka.

Pro zdraví našich dětí

Také neustále opakujete: "Narovnej se, nehrb se, vypni hrudník!" Kolikrát denně takto napomínáte své dítě a bohužel bezvýsledně? Co s tím?

1. Velkou výhodou je, pokud vaše dítě může alespoň na část dne zaměnit židli nebo školní lavici za fitball. Je dobré, když na něm pravidelně provádí i cviky určené k posilování zad.

2. Dbejte, aby se dítě nehrbilo při psaní domácích úkolů. Nenásilně veďte svého školáka k tomu, aby na správné držení myslel i mimo domov.

Naučte děti, aby se věnovaly školní přípravě i tehdy, když mají ve škole méně náročný den.
Naučte děti, aby se věnovaly školní přípravě i tehdy, když mají ve škole méně náročný den.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

3. Důležité je, aby nenosilo školní aktovku nebo tašku stále v jedné ruce a také, aby si učebnice a pomůcky ukládalo do zavazadla rovnoměrně, aby byly vyvážené.

4. Hmotnost školní aktovky nebo batohu by neměla překročit dvanáct procent z celkové hmotnosti dítěte. Pokud například váš školáček váží 25 kg, neměla by aktovka s učebnicemi, sešity a spoustou dalších "nepostradatelných věcí" vážit víc než 2,5 až 3 kg.

5. Neúměrně velká taška zhoršuje zatížení v předozadní rovině. Velký náklad dítko vyvažuje nahrbením, předsunutím ramen a důsledkem je nesprávný typ svalové nerovnováhy.

Loňským vítězem nezávislého testu školních aktovek v měsíčníku Testu se stal batoh Topgal.
Loňským vítězem nezávislého testu školních aktovek v měsíčníku Testu se stal batoh Topgal.
Autor: archiv Topgal

6. Nedovolte dítěti, aby trávilo volný čas povalováním u televize, protože mu ochabují svaly.

NÁŠ TIP

Bořek Stavitel: Knížka na rok 2009
Bořek, jeho spolupracovnice Týna i stavební stroje, které děti dobře znají z televizního vysílání, už se nemůžou dočkat setkání s nejmenšími čtenáři. Ve své nejnovější knížce přinášejí příběhy ze Slunečnicového údolí a také plno hádanek a doplňovaček.
Egmont, váz., 229 Kč

Bořek Stavitel: Knížka na rok 2009, Egmont, váz., 229 Kč
Bořek Stavitel: Knížka na rok 2009, Egmont, váz., 229 Kč
Autor: archiv

Autor: připravila: lap
Klíčová slova: bpž;zdraví;děti;záda;
Diskuse ke článku
.