Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Jablka jsou všelék:10 věcí, které jste o nich nevěděli

 • Zázračnou moc jablek znali už naši předkové a vědci ji jen potvrzují
  27. února 2013 | 07:00

  Červené, zelené, žluté, je mnoho druhů jablek a všechny dokáží léčit i zkrášlovat. Našli jsme pro vás deset pozitivních účinků, které přináší konzumace jablek, o kterých jste možná ani nevěděli.

 • Snižte cholesterol v krvi


  jablko
  Středně velké jablko v sobě ukrývá asi 4 gramy pektinu, rozpustné vlákniny, která dokáže snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi.  Sníte-li dvě až tři jablka denně, může hladina cholesterolu klesnout až o 10%.

 • Pro lepší dech


  Jedno "naťuknuté" jablíčko může nakazit spoustu dalších.
  Světové studie prokázaly, že pokud sníte denně jedno jablko, zlepší se funkce vašich plic.  Může za to fytochemikálie quercetin, která se ukrývá pod jablečnou slupkou a působí jako antioxidant.  Díky tomu, že neutralizují volné radikály, chrání buňky před poškozením a působí nejen na činnost plic, a podle výzkumu z roku 2007 pravidelná konzumace jablek snižuje riziko narození dítěte s astmatem.

 • Prevence proti rakovině


  Slupka je na jablku to nejzdravější. Naučte se jí neokrajovat sobě ani dětem
  Je to tak, jablka přispívají ke sníženému riziku onemocnění rakovinou tlustého střeva, karcinomu prsu a plic. Látky triterpenoidy, které jsou obsažené v jablečné slupce, totiž dokáží zastavit růst nádorových buněk.  Něco tedy je na rčení našich předků, že pokud si dáte denně jedno jablko, nemusíte celý rok navštívit lékaře.

 • Podpořte svůj mozek


  paměť
  Potřebujete zvýšit paměť? Pak určitě slupněte denně alespoň jedno jablko.  Je totiž bohaté na acetylcholin, který komunikuje mezi nervovými buňkami a tím je povzbuzuje k činnosti. Navíc nedávné studie přišli se zjištěním, že antioxidanty a flavanoidy v jablku, dokáží předcházet zánětům v mozku a také snižují přítomnost toxinu beta-amyloidu, který je zodpovědný za Alzheimerovu chorobu.

 • Jablka pomáhají odvykat kouření


  Už jste zase típla poslední cigaretu?
  Jablka dokáží přispět k lepšímu zásobení organismu kyslíkem a díky vitamínu C podporují vstřebávání železa ve střevě. Díky tomu se mohou stát účinnou metodou v boji proti kouření. Ovocné kyseliny aktivují nikotin uložený ve střevech a vyvolávají u kuřáků nepříjemný pocit. Pokud ale vydržíte 2-3 dny jíst jablka nebo pít čerstvou jablečnou šťávu, překonáte počáteční trávicí problémy, díky kterým se vaše střeva očistí od toxinů, a nechuť k tomuto ovoci, slibují odborníci, že se vše v dobré obrátí. Překvapivě totiž přestanete mít na cigarety chuť.

 • Zajistěte si klidný spánek


  Poradíme vám, jak účinně zatočíte se stresem!
  Už naše babičky znali tajemství, které ukrývají jablka, a pro lepší spánek si dávaly jedno před ulehnutím do postele.  Tajemství je odhaleno. Za nekvalitní spánek nebo zdlouhavé usínání, může pokles hladiny cukru v krvi. V jablku se ukrývá přiměřené množství ovocného cukru, který dlouho zůstává krvi a zajistí vám nepřetržitý spánek. Navíc vitamín B, hořčík a další rostlinné látky mají uklidňující vliv na nervy a tím pomáhají při usínání.

 • Jablka léčí


  Při střevní chřipce je potřeba dodržovat přísnou dietu. Na křeče v břiše pomůže třeba odvar z jablek.
  Právem je kulaté ovoce považováno za přírodní lék na všechny neduhy. Ovocné kyseliny obnovují střevní mikroflóru, brání procesu kvašení ve střevech, a mají protizánětlivé účinky. Díky tomu jsou jablka přírodním lékem při průjmech a střevních obtížích. Na druhou stranu dokáží pomoci i při zácpě, kdy napomáhají činnosti střev a rychlejšímu vylučování.

 • Vyhněte se cukrovce


  Padaná jablka jsou skvělá do koláčů i do kompotu.
  Jíte-li alespoň jedno jablko denně, pak je u vás o 28% menší riziko, že onemocníte diabetem typu 2.  Zapříčiněno je to vysokým obsahem rozpustné vlákniny, která zamezuje výkyvům hladiny cukru v krvi.

 • Pomocník při hubnutí


  Hubněte snadno pomocí jablek.
  Proč jsou jablka dobrá na hubnutí? Jednak proto, že obsahují vysoký podíl vlákniny, takže skvěle zasytí a udrží delší dobu pocit, že jste najedeni.  Jablka navíc obsahují enzymy napomáhající správné látkové výměně, podporují rychlejší funkci metabolismu a tím lepšímu spalování tuků. Díky vitamínu C, manganu a jódu navíc dokáží účinně odbourávat tuky.

 • Buďte krásná


  Jedno "naťuknuté" jablíčko může nakazit spoustu dalších.
  Po dlouhé zimě je vaše pleť možná mdlá, zašedlá a unavená, nebo se na ní objevují pupínky a skvrnky. Většinou za to může nedostatek vitamínů a minerálů. I s tímto problémem si hravě poradí jablka. Nejenže jejich konzumací do těla dostanete vitamín B, minerální látky, magnezium nebo fosfor, které uklidňují nervy a navozují pohodový stav, ale skvělou službu vám udělají jablka i jako kosmetický prostředek.  


  Vyzkoušejte například domácí jablečnou masku proti vráskám
  Budete potřebovat jedno velké jablko a asi 5 lžic mléka. Oloupané jablko zbavené jádřince pokrájejte na kostičky a společně s mlékem povařte do měkka. Nechte vystydnout zhruba do pokojové teploty. Směs rozmixujte do hladka a naneste na obličej. Po 20 minutách omyjte teplou vodou.

Diskuse ke článku
.