Gel, prášek, aviváž
* Gelové prací prostředky jsou vhodné hlavně pro praní v pračce. Díky své dobré rozpustnosti se hodí i při nižších teplotách pro ruční praní. Ve speciální nádobce se dávka gelu vkládá přímo do bubnu pračky.
* Práškový prací prostředek je vhodný k praní v pračce.
* Aviváž vytváří na jednotlivých vláknech látky slabý film, čímž ji chrání před špínou. Oblečení ošetřené aviváží je měkčí, méně se mačká a snadněji žehlí.
Čím prát?
* Bílé prádlo perte v pracích prostředcích, které jsou určené pro bílé a stálobarevné prádlo. Obsahují mimo jiné i optické zjasňovače a bělicí látky.
* Pro barevné prádlo jsou nejvhodnější prací prostředky s označením "color". Neobsahují bělicí látky, ale naopak přísady zachovávající barvy.
* Na speciální materiály, například vlnu a další jemné látky, používejte jemné prací prostředky. Vyznačují se velkou pěnivostí - každé vlákno je obaleno pěnou a během praní se mechanicky neodírá.
Obecné zásady
* Světlé odstíny perte vždycky odděleně od barevných.
* Barevné oblečení a oblečení s kombinací sytých barev nenamáčejte před praním a nesušte je na přímém slunci.
* Prací prostředky by měly odpovídat charakteru výrobku, při ručním praní volte raději tekuté prací prostředky.
* Deodoranty aplikujte pouze na tělo, nikoliv na oděv - mohou negativně ovlivnit stálost barvy.
* Barevnější oděvy po ručním nebo mechanickém praní důkladně zbavte vody, aby při schnutí látky nedocházelo k "prolínání" barev.
* Používáte-li aviváž, výrobek v lázni s aviváží jen vymáchejte.
* Pokud se na vypraném prádle objevily zbytky prášku, je možné, že pračka byla příliš naplněna a prací prostředek neměl dost místa k tomu, aby se řádně rozpustil. Plňte pračku vždycky jen natolik, aby mezi volně vloženým suchým prádlem a horní částí bubnu zůstala mezera alespoň na šířku dlaně (zhruba 10 cm).
* Při praní v pračce se prádlo opotřebovává. Látky se třou o sebe i o buben pračky. Proto je dobré obrátit ho před praním naruby.