Odvzdušněte radiátory
* Stává se vám, že ty vaše jsou v horní části studené? Slyšíte, jak v nich žbluňká? V tom případě se vám dovnitř dostal vzduch. Důsledek: horká voda nemůže cirkulovat a radiátory se nezahřejí celé. Měla byste je (nebo třeba i jen jeden) odvzdušnit! Jak na to? Zbytečný vzduch vypustíte pootočením ventilu speciálním klíčem. Hned poté, co z ventilu začne odtékat proud vody, ho opět utáhněte. Pro případ, že trocha vody vyteče, mějte dopředu připravený kbelík nebo lavor.
* Aby radiátory vytápěly váš byt naplno, neměly by být zakryté nábytkem ani závěsy.
Doporučené teploty Dětský pokoj: 19 stupňů Koupelna: 22 stupňů Ložnice: 18 stupňů Obývák: 22 až 24 stupňů Kuchyně: 19 až 20 stupňů |
Pamatujte na zvlhčování vzduchu
Čím vlhčí je vzduch v místnosti, tím teplejší se vám bude teplota vzduchu zdát. Nejlepší je 60% vlhkost. Tu získáte například za pomoci elektrického zvlhčovače vzduchu. Pokud byla před tím vlhkost vzduchu 30 až 40%, můžete nyní teplotu snížit o dva stupně bez toho, abyste se cítila nepříjemně. Vlhkost snadno změříte vlhkoměrem, který postavíte někam do mísnosti.
Pomoct vám mohou i rostliny. Mimo to, že zútulňují domov a očišťují vzduch, ovlivní i vaše náklady na domácnost. Zvyšují totiž vlhkost vzduchu.
Zabraňte průvanu
Skrze škvíry pode dveřmi vám uniká mnoho tepla. A to stojí peníze navíc. Je tu ale praktická pomoc: zábrana proti průvanu. Ať už ve formě speciálního těsnění z umělé hmoty, které se dává pod dveře. Pomůže vám i dlouhé plyšové zvířátko (většinou právě vyrobené pro tento účel, například v podobě hada), které se přikládá k prahu, případně na okenní parapet.