Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Grace Kelly: Nesnášela Hollywood, žila v kleci a tragicky zahynula

13. září 2020 | 06:00

V pondělí uplyne osmatřicet let od tragické nehody, na jejíž následky o den později zemřela monacká kněžna Grace Kelly. Jedna z nejkrásnějších hereček Hollywoodu, sexy kráska s modrýma očima a oblíbenkyně režiséra Hitchcocka. Její kariéra trvala jen šest let, další roky svého života obětovala monackému knížectví a rodině.

Grace pocházela z irské katolické rodiny a vyrostla v domě se sedmnácti pokoji v Pensylvánii. Už odmalička bylo jasné, že z ní vyroste krasavice. Měla ledově modré oči a byla silně krátkozraká. V brýlích jste ji ale neviděli. Byla spíše plachá a odtažitá, proto se o ní říkalo, že je ledová královna. Měla ráda poezii a sama ji psala. Nesnášela sport a místo toho zbožňovala divadlo.

Pracovala na sobě tvrdě, až se dostala na Broadway, brzo potom se objevila ve filmu. Tam si jí všiml producent Stanley Kramer, díky kterému dostala roli ve filmu V pravé poledne. Na základě toho získala smlouvu v Hollywoodu. Její herecká hvězda stoupala, za film Mogambo, který natočila v Nairobi, získala Zlatý globus a nominaci na Oscara. Oscara nakonec obdržela za vedlejší roli ve snímku Venkovské děvče. Bylo jí pouhých pětadvacet.

Šla za svým cílem a nesnášela Hollywood

Přestože byla mladá, věděla přesně, co chce a co ne. Šla si za svým cílem a nesnášela Hollywood, o němž prohlásila: „Je to nelítostné místo plné frustrovaných lidí. Smutek tam byl jako smog, ležel na všem.“ Od července 1953 do srpna 1954 natočila šest filmů, během natáčení se poznala s dalšími hvězdami, jako byl například Clark Gable. Byla tvrdohlavá a bouřila se proti šéfům filmového studia MGM, když jí chtěli diktovat, jak má vypadat.

Byla vždy vyrovnaná a na úrovni, přesně věděla, jak má svou kariéru ovládat. Toužila hrát divadlo a film považovala za pouhou epizodu. Nekouřila a mezi nabídkami si vybírala. Mnohé velmi často odsoudila výrokem, že jde o slátaniny, kde hrát opravdu nechce. Stala se oblíbenou herečkou slavného režiséra Hitchcocka. S ním natočila tři filmy. 

Místo herectví dala přednost rodině

Pak přišel festival v Cannes, kde se seznámila s knížetem Rainierem III. Procházeli se palácem a zahradami a pak se Grace vrátila do Ameriky. Kníže si začal s Grace psát, přibývalo důvěrností. Oba spojovala osamělost a taky víra. V prosinci 1955 požádal kníže Grace o ruku a ona řekla ano. Začala se připravovat svatba století, jak se o ní psalo. V dubnu 1956 se stala Grace Kelly manželkou monackého knížete.

Přestože toužila po štěstí a novém domově, musela spoustu věcí překousnout. Některé zvyklosti na zámku byly pro svobodomyslnou herečku až moc konzervativní. I proto chtěla všechno změnit. Přesto jí bylo smutno, když si uvědomila, že luxus není to, po čem by toužila.

Nesměla filmovat a chyběli jí přátelé

Musela se vzdát filmování, protože manžel si to nepřál, a dokonce po svatbě zakázal v Monaku promítat všechny filmy, v nichž hrála. Filmování jí chybělo stejně jako přátelé. Porodila tři děti, ale smutek se v ní prohluboval.

Svou roli kněžny ale brala vážně, navštěvovala nemocnice, zajímala se o charitu. To ji prý zachránilo. „Hned na začátku jsem přišla o svou identitu. Až do narození dětí jsem žila prostřednictvím manžela. Potom mi hodně pomohla dobrovolnická činnost a postupně jsem našla sama sebe.“

Smrt ji vysvobodila ze smutku

Manželství nebylo idylické, kníže Grace podváděl a ona se čas od času utápěla v alkoholu. Možná její předčasná smrt přišla právě včas, aby ji vysvobodila ze života, který se jí nelíbil. Ve dvaapadesáti letech zemřela při autonehodě, kdy jela s nejmladší dcerou z venkova do Monaka. Při jízdě prý dostala srdeční záchvat a o den později zemřela na krvácení do mozku.

Kdo koho miloval? Proč někomu nevyšla kariéra? Další příběhy herců a hereček nejen z doby první republiky najdete na webu Blesk pro ženy ZDE

 

 

Autor: aši