Pondělí 1. březen 2021
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Polojasno 7°C
Premium

Postarejte se o své kožené kabelky tak, aby je mohly nosit ještě vaše vnučky! Odbornice poradí, co dělat a čemu se vyhnout

30. ledna 2021 | 06:00

O životní parťačky v podobě kožených kabelek je třeba se náležitě starat stejně tak jako o věrné přátelství. Důkladná péče se vám zúročí natolik, že vás bude jako spojenec doprovázet celým vaším životem a nenechá vás nikdy ve štychu. Jak ale docílit dlouhověkosti vaší oblíbené kabelky, a čeho se naopak vyvarovat?

Kožené kabelky jsou ženskou dominantou, sílou a jsou pomocnicemi po našem boku každý den. Bezpochyby každá z nás má minimálně jednu oblíbenkyni, které se nikdy nebude chtít vzdát. A není divu. Zpodobňuje totiž nadčasový kousek, ale i praktičnost, která střeží po celý den naše nezbytnosti, a v neposlední řadě je pak dokonalou tečkou našeho stylu. Svému nejcennějšímu kousku však leckdy nevědomě ubližujeme, a krátíme tak jeho životnost. O jaké prohřešky se jedná?

Tím, že je nenosíme a necháme je ležet zmuchlané na místě, na které soustavně svítí slunce, jim ubližujeme. Rozhodně by bylo dobré, kdybychom se naučily o kabelky pečovat stejným způsobem, jako pečujeme třeba o boty. Abychom používaly pravidelně impregnaci a zvlhčující balzámy či vosky,“ říká Markéta Folberová, návrhářka značky kožených kabelek a doplňků FOLBEUR.

Jak si poradit s největšími škůdci?

Slunce, teplo a voda jsou totiž těmi největšími škůdci. Jak tyto elementy negativně působí na kožené produkty, vysvětluje Agnieszka Kozłowska, spolumajitelka značky kožených kabelek Mybelka: „Teplo může způsobit, že se kůže vysuší tak moc, že začne praskat, proto je tak důležité pravidelné krémování. Slunce pak může způsobit blednutí kůže. Naopak když se vám kabelka promočí, tak to může mít vliv na její následné tvarování. Každopádně kabelky jsou od toho, aby se nosily, a pokud jsou kvalitní, tak trochu sluníčka a deště snesou. Je třeba také pamatovat na to, k čemu kabelku nosíme. Pokud zvolíme světlou kůži, může se stát, že se zabarví například od černého kabátu, který právě nosíme. Poměrně hodně barví také džíny, na to je třeba dát si pozor.“

V menší míře tyto vlivy nevadí, ale jak zní staré dobré pořekadlo: všeho moc škodí... Proto pokud se kabelka promočí od deště, je zapotřebí co nejdříve kůži vysušit pomocí bavlněného hadříku, který absorbuje co nejvíce tekutiny, a pak ji nechat zvolna uschnout.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Autor: Žaneta Podlahová