Kožené kabelky jsou ženskou dominantou, sílou a jsou pomocnicemi po našem boku každý den. Bezpochyby každá z nás má minimálně jednu oblíbenkyni, které se nikdy nebude chtít vzdát. A není divu. Zpodobňuje totiž nadčasový kousek, ale i praktičnost, která střeží po celý den naše nezbytnosti, a v neposlední řadě je pak dokonalou tečkou našeho stylu. Svému nejcennějšímu kousku však leckdy nevědomě ubližujeme, a krátíme tak jeho životnost. O jaké prohřešky se jedná?
„Tím, že je nenosíme a necháme je ležet zmuchlané na místě, na které soustavně svítí slunce, jim ubližujeme. Rozhodně by bylo dobré, kdybychom se naučily o kabelky pečovat stejným způsobem, jako pečujeme třeba o boty. Abychom používaly pravidelně impregnaci a zvlhčující balzámy či vosky,“ říká Markéta Folberová, návrhářka značky kožených kabelek a doplňků FOLBEUR.
Jak si poradit s největšími škůdci?
Slunce, teplo a voda jsou totiž těmi největšími škůdci. Jak tyto elementy negativně působí na kožené produkty, vysvětluje Agnieszka Kozłowska, spolumajitelka značky kožených kabelek Mybelka: „Teplo může způsobit, že se kůže vysuší tak moc, že začne praskat, proto je tak důležité pravidelné krémování. Slunce pak může způsobit blednutí kůže. Naopak když se vám kabelka promočí, tak to může mít vliv na její následné tvarování. Každopádně kabelky jsou od toho, aby se nosily, a pokud jsou kvalitní, tak trochu sluníčka a deště snesou. Je třeba také pamatovat na to, k čemu kabelku nosíme. Pokud zvolíme světlou kůži, může se stát, že se zabarví například od černého kabátu, který právě nosíme. Poměrně hodně barví také džíny, na to je třeba dát si pozor.“
V menší míře tyto vlivy nevadí, ale jak zní staré dobré pořekadlo: všeho moc škodí... Proto pokud se kabelka promočí od deště, je zapotřebí co nejdříve kůži vysušit pomocí bavlněného hadříku, který absorbuje co nejvíce tekutiny, a pak ji nechat zvolna uschnout.