Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Podzimní hvězda mezi obuví! S mary janes zabodujete každý den

19. srpna 2020 | 06:00

Jsou sladké, roztomilé, zároveň ryze ženské se závanem elegance staré školy. Boty mary janes si získaly svou popularitu už počátkem letošního roku, na podzim však udeří s výraznějším zdobením v podobě výrazných spon, perforací a s jinou, zajímavou texturou. Heslo zní jasně: Stylově, ale hlavně pohodlně!

Mary janes, neboli mary-jane shoes, také známé jako „panenkovské boty“, vynikají uzavřenou špičkou a nízkými širšími podpatky. Hlavní dominancí a poznávacím znamením je však pásek přes nárt, mohou ale disponovat i více popruhy. Klasické ploché mary janes původně nosily děti a byly obvykle vyrobeny z černé či lakované kůže. Za doprovodu subtilního pásku připevněného knoflíkem či přezkou se vyznačovaly zaoblenou špičkou. Tradičně se nosily s punčochami, dívky k nim oblékaly halenku a sukni. Trend, který se překlenul i do současnosti. Představují nejen stylový doplněk denního nošení, ale mohou doprovázet i tradiční lidové kroje.

Co jste možná nevěděla...

#1 Patronkou červených mary janes se bezpochyby stala Velma Dinkley, členka party Scooby-Do. Ta k nim oblékala skládanou červenou sukni, žluté nadkolenky spolu s rolákovým svetrem odpovídající barvy. Byly její neodmyslitelnou součástí stejně jako výrazné brýle.

#2 Jsou oblíbenou součástí asijského „lolita stylu“. Tyto „mary janes pumps“ se vyznačují vysokými podpatky s občasnou zvýšenou platformou a dvěma popruhy přes nárt – jedním horizontálním, druhým vertikálním.

#3 Do záře reflektorů se dostaly i díky módním filmovým ikonám, jako jsou Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě či Blair Waldorf z Gossip Girl (v překladu Superdrbna).

Jak je nosit?

Jejich okouzlující styl a všestrannost zapadnou do vašich každodenních looků. Ty špičaté s vyšším blokovým podpatkem a jedním páskem zvolte k midi sukni či šatům. Naopak mary janes bez podpatku nebo disponující jeho nízkou variantou doplňte boyfriend džínami spolu s bílou košilí. Styl evokující francouzský nekonečný šarm. Pokud již tak volíte jinak minimalistický casual styl, nebojte se výraznějších detailů na botách – od perliček, výrazných sponek přes knoflíky na páscích až po netypické podpatky.

Podívejte se na ten nejlepší výběr mary janes!

Co prozradí boty o vaší osobnosti? Otestujte se!

Autor: Žaneta Podlahová