Větší příjmy vám sice šťastné manželství nezaručí, ale klidnější domácnost ano. Vědci zjistili, že čím nižší životní úroveň rodina má, tím častěji v ní dochází k rozbrojům. Může za to především frustrace jejích členů ohledně všeho, co si nemůžou dopřát.
Mámo, došly prachy
V návaznosti na to zjišťovala americká studie, jaké jsou nejčastější důvody rodinných hádek. Na prvním místě byly právě finance: nechaly za sebou děti, rodiče, domácí práce i zaměstnání.
Většinu konfliktů prý způsobují nečekané výdaje, nedostačující úspory a neschopnost komunikovat. Více než polovina párů si postěžovala, že mají málo času a příležitostí, aby si o financích promluvily. Pak už jen pláčou nad rozkutálenými penězi.
Máte i vy podobné trable? Inspirujte se nejčastějšími radami odborníků:
Buďte otevření
...
Autor: profimedia.cz
Když s partnerem zakládáte společnou domácnost, nebo dokonce účet, slibte si, že před sebou nebudete mít tajemství. Je to nepopulární, ale praktické: říkejte si všechno. Prohlížejte si spolu výpisy z účtů, informujte se navzájem o všech půjčkách a kontokorentech.
...
Autor: profimedia.cz
Sedněte si na to
Aspoň jednou za měsíc, ale ideálně každý týden. Proberte spolu rodinné finance, projděte si účty a povídejte si o svých plánech. Nebojte se k debatě pozvat i větší děti. Hlavně si zachovejte chladnou hlavu.
Rozdělte si úlohy
Dost často se o materiální záležitosti stará jen jeden z partnerů. To ale může vést k bezdůvodnému stresu a napětí. Povinnosti si raději rozdělte – jeden může třeba vést účetnictví a druhý provádět platby.
Najměte si poradce
...
Autor: profimedia.cz
Možná vám to připadá zbytečné. Dobrý finanční poradce ale dokáže přijít se spoustou nápadů. Pomůže vám plnit vaše cíle, pohlídá placení účtů, najde výhodné úvěry – a hlavně vás zbaví mnoha starostí. Lepší než manželský psycholog!