Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 20°C

Desatero proti dětské obezitě! Bojujte s nadváhou dětí co nejdříve

24. srpna 2012 | 07:48

Nadváha a obezita v posledních 30 letech stále narůstá, a to i mezi dětmi. V současnosti jich je v České Republice okolo 20 %!

Děti z "toho nevyrostou"!

V žádném případě není na místě hledat příčinu v genech – genetická výbava dětí i rodičů je stejná. A mýlí se i ti, kdo se domnívají, že děti z nadváhy a obezity „prostě jednou vyrostou“. K tomu samozřejmě dojít může, ale pouze v případě, že dítě ve spolupráci s rodinou začne účinně pracovat na změně životosprávy.

Zcela zásadním a k úspěchu vedoucím opatřením je změna životního stylu celé rodiny, tj. přizpůsobení rodinného režimu dítěti.

DESATERO PROTI DĚTSKÉ OBEZITĚ:

1. Pravidelný pohyb – ze všech dostupných postupů je nejúčinnější metodou v prevenci nejen nadváhy a obezity, ale i třeba cukrovky.

Navíc zde platí rčení, že co se v dětství naučíš, budeš používat celý život. Dejte svým dětem možnost poznat, jak je pohyb příjemný – později to půjde hůře.

2. Pravidelné stravování – nezapomínejte na snídani, její vynechání ve stravovacím režimu většinou vede k rychlému doplnění energie ve formě sušenek nebo slazených nápojů během vyučování, což je častou příčinou vzniku nadváhy u dětí.

3. Dostatek ovoce a zeleniny (minimálně 3× denně) – počítá se např. jablko ke svačině, rajče či okurka jako příloha k večeři či zeleninová obloha při jídle v restauraci (pokud ji dítě opravdu sní).

4. Soustředit se na jídlo – provozování jiných činností při jídle vede k tomu, že obvykle sníte více, než potřebujete, jelikož tyto vjemy zakryjí pocit nasycení.

5. Vyhýbat se reklamám na potraviny – častým spouštěčem nadváhy bývají právě televizní reklamy, které jsou čím dál tím více zaměřeny na děti. Snažte se jim tedy vyhýbat, stejně tak jako „rizikovým“ uličkám v nákupních centrech.

6. Pravidelný spánek – je pro dítě zcela zásadní, jinak bude unavené, neodpočinuté a energii bude získávat z okamžitých zdrojů, tedy jídla a pití.

7. Dostatek mléčných výrobků – obsahují totiž vápník, který je důležitý pro stavbu kostí.

8. Nedržet žádné moderní redukční diety (pozor zvláště u dívek) – existuje celá řada tzv. věrohodných zdrojů, jak zaručeně zhubnout. Většinou ale nefungují. O redukci hmotnosti u vašich dětí se raději poraďte se svým dětským lékařem, zvláště v případech, kdy se jedná o kompletní změnu stravovacího režimu.

9. Zapojit se musí celá rodina – budete-li změny stravovacích návyků, které vám naordinoval dětský lékař, uplatňovat pouze na dítě, očekávaného efektu velice pravděpodobně nedosáhnete.

10. Omezte hry na počítači a sledování televize – na tyto činnosti stanovte dětem týdenní časový limit, a ještě lépe ho kompenzujte aktivním pohybem, zvláště je-li venku hezké počasí.

Nezapomeňte, že rodiče mají jít dětem příkladem, pokuste se tedy řídit desaterem společně se svými dětmi. Budete překvapeni, jak to na vás bude fungovat!

Autor: ema