Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

5 rad, které vám po mateřské usnadní návrat do zaměstnání

Ženy s malými dětmi by měly rodičovskou dovolenou využít ke svému profesnímu růstu. Strávit alespoň nějaký čas studiem, pročítáním naučných knih z oboru nebo návštěvou časově nenáročných vzdělávacích kurzů.
16. srpna 2012 | 12:19

Obavy ze selhání, strach z přijetí kolektivem. To vše většinou provází návrat maminek do zaměstnání. Zbytečně! Poradíme vám, jak vše zvládnout bez zbytečného stresu a komplikací.

Návrat z rodičovské dovolené do zaměstnání je pro většinu maminek stresující. Čím delší dobu byly s dětmi doma, tím větší tlak obvykle pociťují. Mají strach, že svou práci již zapomněly, že nezapadnou do nového kolektivu nebo že nebudou moci zvládat zaměstnání i výchovu dítěte zároveň. Poradíme maminkám, na co se zaměřit, aby jejich návrat do zaměstnání proběhl bez zbytečného stresu a komplikací.

1. Flexibilní zaměstnání

Mateřství a s ním spojená péče o dítě s sebou přináší celou řadu povinností, které je často nutné řešit operativně a ihned. Fixní pracovní doba proto může matkám po rodičovské dovolené jejich mateřské závazky velice komplikovat.

„Matky s malými dětmi obvykle vyhledávají flexibilní zaměstnání, které jim umožní kloubit péči o dítě a zaměstnání. Vyhovuje jim přizpůsobovat svou pracovní dobu podle aktuálních časových možností,“ řekl nám Jaroslav Slavíček, jednatel poradenské společnosti DataLife, která ojedinělou kampaní oslovuje ženy po rodičovské dovolené s nabídkou flexibilního zaměstnání.

„Tyto ženy jsou zároveň na vykonávání flexibilního zaměstnání ideální. Díky nutnosti kloubit osobní a pracovní život jsou schopny výborné organizace času a efektivního uspořádání povinností,“ dodal Slavíček.

2. Informovanost o dění v zaměstnání

Mnoho žen řeší svůj návrat do zaměstnání až těsně před termínem nástupu, což je velice častá chyba. I když matka s malým dítětem již předem ví, že bude několik let mimo pracovní kolotoč, neměla by na dění ve svém zaměstnání zapomínat.

Měla by průběžně po celou dobu své mateřské a rodičovské dovolené získávat informace o událostech a změnách na pracovišti, stejně jako o svém zaměstnavateli. Pokud mají možnost, měly by se matky na rodičovské dovolené účastnit také nejrůznějších firemních akcí. Díky tomu budou mít možnost posílit své postavení ve společnosti a znovuobnovit slábnoucí kontakty s kolegy.

3. Zájem o pracovní obor

Velké množství žen se spolu s nástupem na mateřskou dovolenou přestane zajímat o svůj pracovní obor. Neuvědomují si přitom, že po třech či čtyřech letech se může udát v této oblasti velké množství změn a jejich pracovní odvětví se s největší pravděpodobností po technologické či informační stránce posune.

Ženy s malými dětmi by proto měly rodičovskou dovolenou využít ke svému profesnímu růstu. Tento čas doporučujeme částečně strávit studiem, pročítáním naučných knih z oboru nebo návštěvou časově nenáročných vzdělávacích kurzů. Ty velmi často probíhají v pozdně odpoledních či večerních hodinách a trvají obvykle hodinu a půl. Každou z těchto věcí mohou ženy po svém návratu do zaměstnání naplno využít a uplatnit.

4. Možnosti alternativních pracovních úvazků

Narození dítěte samozřejmě přináší pro ženu celou řadu změn. Jednou z nich je to, že již žena nechce trávit v zaměstnání tolik času jako před porodem. Dnešní doba je naštěstí těmto změnám a postojům nakloněna a mnoho firem tak nabízí matkám alternativní pracovní úvazky.

Maminky mají možnost zvolit třeba zkrácený pracovní úvazek založený na smluvní dohodě se zaměstnavatelem, který může činit například 4 hodiny denně. Mezi alternativní pracovní úvazky se řadí například také práci z domova či sdílené pracovní místo, kdy se dva zaměstnanci střídají v rámci jedné pozice. Díky těmto možnostem matky neztratí kontakt s pracovním prostředím a zároveň jim zůstane dostatek času na rodinu. Matky by proto měly před nástupem do zaměstnání zjistit, zda mohou podobné nabídky u svého zaměstnavatele využít.

5. Firemní školky či práce z domova

Stále více zaměstnavatelů začíná propagovat sociální politiku společnosti a podporuje ji snahou ulehčit matkám návrat do zaměstnání. Nabízí jim proto kratší pracovní úvazky, firemní jesle a školky nebo zaměstnání z pohodlí domova. Matky by si měly před nástupem do práce tyto možnosti samy zjistit.

„Do naší společnosti přichází velké množství žen s malými dětmi, které se aktivně zajímají o zaměstnání z domova. Absolvují tedy komplexní zaškolovací cyklus, který jim poskytne všechny potřebné znalosti z odborné i praktické sféry, a pak se mohou samy rozhodovat, v kterou denní dobu se chtějí zaměstnání věnovat,“ řekl Slavíček.