Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Škola volá: Připravte dětem zdravou a výživnou svačinu! Poradíme vám, jak na to

21. srpna 2012 | 11:59

Brzy našim dětem začne škola a s ní i každodenní starosti jako je vstávání, úkoly, ale i připravování školních svačinek.


Pestrá a zdravá svačina by měla být součástí dětského jídelníčku dvakrát denně. První z nich navazuje na snídani, kterou by však nikdy neměla nahrazovat, a tvoří 10 – 15 % denního příjmu energie. Druhá pak energeticky pokrývá odpolední sportovní aktivity dítěte a představuje zhruba 10 % denního příjmu energie.

Zejména s nástupem dětí do školy se u nich frekvence svačení snižuje, či jsou konzumovány potraviny nevhodné. To však s sebou nese riziko rozvoje obezity či nadváhy již u dětí mladšího školního věku, která trápí již 20 % z nich. Dětské svačiny by měly především být zdravé a energeticky vyvážené.

Svačina (nejen) do školy

svačina

Základem správné školní svačiny je pečivo doplněné zeleninou. V dětské svačině má mít své místo i ovoce. Jako dopolední svačina je vhodný např. tmavý chléb namazaný vrstvou pomazánky z tvarohu s plátkem šunky nebo sýra a nakrájenou zeleninou.

Pro odpolední svačinu jsou vhodné jogurty bez přidaných sladkostí, mléčné nápoje nebo müsli tyčinky, k tomu jablko nebo pomeranč. „Důležité je také nezapomínat na pitný režim. Dítě by mělo denně vypít 1,5 až 2 litry tekutin,“ zdůrazňuje pediatr projektu YesNeYes, MUDr. Zlatko Marinov.

Nevhodné svačiny pro děti

* Výrobky, jež obsahují volné nasycené tuky (např. máslo, sádlo).
* Výrobky, jež obsahují skryté nasycené tuky:
* Uzenářské výrobky (např. salámy, paštika).
* Tučné pečivo (např. buchty, koláče, plněné croissanty).
* Pokrmy typu „fast food“ (např. párek v rohlíku, hamburger, pizza).
* Sladkosti, sladké minerálky a limonády.

Jak připravit zdravou a zábavnou svačinu

Společně

Děti dávají přednost jídlu, na jehož přípravě se podílely. „Proto rodičům doporučuji společnou přípravu dopolední i odpolední svačiny. Vytvoří si tak příjemný rituál, u kterého si mohou o jídle povídat. Dozví se tak, co dítěti chutná a jaké svačiny naopak odmítá,“ vysvětluje MUDr. Marinov.

Trendově

svačina

Pořízení barevné svačinové krabičky představuje recept, jak přilákat pozornost dítěte. Pokud se mu líbí, svačí raději a pravidelně. Designová a lehká láhev na pití pak školáka odnaučí kupovat si sladké limonády. Ideální je naplnit ji čistou vodou a vyhnout se džusům a perlivým nápojům.

Kreativně

U dětí platí dvojnásob, že jedí očima. Tři barevné varianty papriky je zaujmou více, než stejné množství zelené. Také krájení zeleniny a ovoce na malé kousky je dobrým nápadem. Dětem se lépe kouše a více jí sní. Pokud svačina dítě zaujme, nezůstane v krabičce. Právě naopak, bude se těšit na další.

svačina

Tipy odborníků na zdravou dětskou svačinu


•    1 bílý jogurt, 100 g hroznového vína (lze použít jakýkoliv druh ovoce).
•    Jablko se sýrem Cottage.
•    1 müsli tyčinka s 1 polotučným jogurtem, mandarinka.
•    250 ml jogurtového nápoje, tmavý rohlík s kolečkem okurky.
•    Knuspi chléb se sýrem a rajčetem (3 plátky Knuspi chleba, tavený sýr nebo žervé, 1 rajče).
•    Křehký chléb s bylinkovým sýrem (křehký chléb, Lučina smíchaná s bylinkami dle vlastní chuti) s proužky papriky.
•    Celozrnná bageta s mozzarellou a rajčetem (celozrnná bageta, margarín, rajče a ledový salát).
•    Tmavá bageta s tuňákem (tmavá bageta, Lučina, tuňák, ledový salát).

svačina

Autor: ema