Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Začala sezona draků: Umějí ho děti ještě postavit?

4. října 2010 | 00:05

Vítr už pořádně fouká ze strnišť a podzim definitivně ohlásil svůj nástup. K tomuto času od nepaměti patří klukovská kratochvíle – pouštění papírových draků.

Kdo však ze současných kluků, kteří den co den vysedávají u obrazovek počítačů nebo televize, dokáže ještě postavit skutečného papírového draka, který by dokonce v povětří i létal? Dokonce mnozí současní tátové se přiznávají, že pro draka si raději odskočí do supermarketu.

Pan František Vacek (69) z Polné na Jihlavsku byl spolu s vnučkou Martinkou (7) naším průvodcem při výrobě poctivého českého draka.

Materiál a nářadí na stavbu draka:

1) Dvě dřevěné (smrkové) latě nejlépe o profilu 5x5 mm

2) Balicí papír

3) Slabší provázek

4) Alespoň 40 metrů rybářského vlasce nebo pevného slabého provázku

5) Izolepa a lepidlo

6) Barevné papíry na mašličky dračího ocasu

7) Barvy nebo fixy, štětec, pilka, nůžky, tužka a metr

Vyrobte si draka s Bleskem:

1) Smrkové laťky nařežeme nejlépe na délku 750 a 600 mm.

2) Kratší lať překřížíme ve dvou třetinách svislé a delší latě a kříž pevně stáhneme provázkem.

3) Na konci latí nožem zhotovíme zářezy, abychom po obvodu konstrukce mohli natáhnout provázek.

4) Konstrukci položíme na balicí papír, obkreslíme ji tak, aby papír na všech krajích byl o 3 cm delší.

5) Potahový papír pak vystřihneme podle nakreslených čar. Rohy zastřihneme tak, aby při ohýbání a lepení okraje papíru okolo obvodového provázku konstrukce nepřekážely.

6) Drak je připraven k vymalování podle vaší fantazie.

7) Z barevných papírů vyrobíme asi dva metry dlouhý ocas. Papírové mašličky (proužky papíru široké 3 až 4 cm a dlouhé asi 20 cm) navazujeme na provázek zhruba po 20 cm. Ocas připevněný na spodní okraj konstrukce slouží ke stabilitě draka za letu.

8) Pro správné vyvážení draka spojíme jeho horní a dolní roh provázkem. Na oba boční rohy umístíme papírové střapce pro vyvážení. Vodicí rybářský vlasec (nebo pevný provázek) namotaný nejlépe na kratším silnějším klacku, pak posunujeme nahoru a dolů a hledáme správné vyvážení draka.

9) Draka vypustíme za mírného větru v místech dostatečně vzdálených od elektrického vedení. Lépe se pouští dvěma osobám než jedné.

Draci létají po nebi už 2400 let

V Číně se pouštěli draci už ve 4. století před naším letopočtem. Používali se především k odhánění ptáků z rýžových polí, nad kterými se vznášeli často i několik dnů. V Evropě se draci pouštějí už přes 500 let. Na našem kontinentu se draci vznesli poprvé v přímořských oblastech, kde častěji fouká vítr.

Autor: Jiří Čada, jos, mivrk
Video se připravuje ...