Pátek 1. listopadu 2024
Svátek slaví Felix, zítra Tobiáš
Oblačno 14°C

Zvonáče, plísňáky, mrkváče… Které druhy džínů se během dekád střídají v módě?

31. října 2024 | 17:19

Málokterý kus oděvu se napříč časem pyšní takové popularitě jako džíny. Původně to byly kalhoty zlatokopů, kteří si stěžovali na kalhoty, co se hned roztrhaly a jejich nadité kapsy nic nevydržely. Proto díky zásluze Leviho Strausse vznikly daleko pevnější džíny s poklopcem na knoflíky a kapsami zpevněnými nýty. Těžko tehdy mohl někdo tušit, že přesně takové kalhoty se běžně budou nosit ještě za 150 let. Jakou podobu dostaly džíny ve 20. století a jak se jejich vzhled měnil napříč časem?

Džíny nebo také „texasky” se tak dlouho měnily a upravovaly, až vznikly nejrůznější jejich variace a typy, nad kterými by jejich původní tvůrce Levi Strauss jen nevěřícně kroutil hlavou. A tak se na trhu objevila džínovina různých barev a střihů, v každé době bylo v módě něco jiného. Pravdou však je, že tyto původně pracovní kalhoty zůstaly do dneška módním hitem do každého počasí a pomalu snad i na každou příležitost. Pojďme si představit nejznámější typy džín i dobu, v níž se nosily.

Revoluční eŕa mrkváčů

Džíny typu mrkváče svým tvarem připomínají mrkev. Od boků se směrem dolů zužují, takže u kotníků jsou velmi úzké. Tento typ kalhot se s oblibou nosil v 80. i 90. letech, a samozřejmě nebyl pouze z „riflového” materiálu, jak se říká u nás. Po roce 2000 už je nikdo nosit nechtěl, ale dnes je běžně nosí ženy všech věkových kategorií, jsou vcelku podobné jako střih oblíbených mom jeans, které mají vyšší pas, širší boky a zúžené nohavice. Oproti velmi úzkým nebo rovným nohavicím džín mladých dívek mají tyto kalhoty nesporné výhody a jsou pohodlnější. 

Autor: profimedia.cz

Zvonáče se po miléniu znovu vrátily

Zvonáče si každý spojuje spíše s érou hippies v 60. a 70. letech, ale nosily se i později a jejich opětovný boom přišel v miléniu. Jejich podstatou jsou nohavice rozšířené do zvonu, většinou také snížený pas. Vypadají velice hezky na plnoštíhlejších ženách a nosí se i dnes jako flare leg jeans, třeba v kombinaci s ležérně roztrhanými džíny. Celkově jsou dnes zvonáče opět v módě, a to z různých materiálů, nejen jako džíny.

Autor: iStock

Plísňáky jsme milovali v osmdesátkách

Chlorem vybělené a vyšisované plísňáky připomínající zrající nivu se nosily v 80. letech a nikdo by za nic na světě nečekal jejich návrat. Ale stalo se a plísňáky se nosí i dnes, ale spíše jako takový módní nostalgický bonbónek. Ani plísňáková sukně v 80. letech nebyla ničím výjimečným, dokonce to byla pecka! 

Autor: Retro muzeum Praha

Lacláče mají v oblibě těhotné ženy

Lacláče byly džíny s laclem, u nás se jim říkalo také „zahradníky” a zkrátka a dobře připomínaly montérky. V minulosti je hodně nosily těhotné ženy, protože byly velmi pohodlné pro zvětšující se bříško, proto se také pojí s názvem „mateřské kalhoty”. Ovšem v 90. letech byly volné džínové lacláče nesmírně populární, pod nimi měly dívky už jen uplé bílé tílko a na nohou třeba kanady či martensky. Dnes se po vzoru 90. let opět nosí. S laclem se ale v 80. a 90. letech nosily i džínové kraťasy a dokonce sukně! 

Autor: profimedia.cz

Kapsáče aneb kalhoty přelomu tisíciletí

Široké džíny kapsáče získaly svou popularitu v 90. letech i po roce 2000 a pojily se také se sníženým pasem. Nosili je hlavně chlapci, anebo rappeři, kteří s nimi docela zametali chodníky díky jejich délce. Kapsáče nebo jinak cargo kalhoty se nosily i z jiných materiálů, například jako maskáče, nešlo jen o džíny. Protože jsou dost široké, hodí se spíše pro štíhlejší postavy, jsou ale velice pohodlné a ležérní, takže i plnoštíhlejší postava se v nich ztratí, je třeba však mít na paměti, že opticky rozšiřují. A samozřejmě se v různých módních kombinacích nosí i dnes. 

Evergreen bokových džínů

Džíny bokovky byly velice populární v 70. a pak i 90. letech, často ve spojení se zvony. Snížený pas a vystouplé bříško pak ukazovaly dívky i po roce 2000, dnes je ale v módě opět vysoký pas a zkrácená délka širokých džínů, dole nedbaly ustřihnutých, takzvaných crop jeans. 

Autor: Taťána Kročková, Prostě fenomén