Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

Těhotenství vás může zabít, řekli lékaři: Žena to přesto riskla a porodila syna

4. října 2016 | 06:00

Snad každá matka by byla ochotna riskovat život kvůli svému dítěti. Rachel Kierstenson ho dala všanc kvůli potomkovi, který ještě ani nebyl na světě. Poté co jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu, jí totiž nedoporučovali otěhotnět. Báli se, že by to nemusela přežít. 

Rachel Kierstenson zrovna se svým partnerem chystala svatbu. Budoucí nevěsta si nahmatala v prsu bulku, a tak strávila čas na onkologii místo na líbánkách. Bulku z prsu jí lékaři odstranili a ona pak musela podstoupit šest kol chemoterapie a radioterapie, protože šlo o zhoubný nádor. 

Dva roky snahy
Rachel onemocněla rakovinou prsu. Kvůli hormonální léčbě nemohla otěhotnět.
Autor: Profimedia.cz

Tím léčba neskončila. Po dobu více než pěti let měla brát léky, které pomáhají upravit hladinu hormonů v těle tak, aby se snížilo riziko návratu onemocnění. Rachel Kierstenson se po dvou a půl letech rozhodla léky přestat brát, aby se s manželem mohla pokusit o miminko. Dva roky na dítěti pracovali, ale beznadějně. 

Podle vyšetření totiž chemoterapie poškodila její vaječníky, které tak nedokázaly produkovat vajíčka. "Věděla jsem, že je risk přerušit hormonální léčbu, abych se pokusila otěhotnět, ale nemohla jsem v sobě ten mateřský pud nijak upozadit," říká.  

Zmrazená jistota

Ona a manžel se rozhodli, že vyzkoušejí umělé oplodnění. Rachel si ostatně kdysi – ještě před první chemoterapií – nechala zmrazit vajíčka. I tak ale lékaři pár varovali, že to může být pro Rachel nebezpečné. Aby mělo vajíčko šanci se v těle udržet, byla nutná podpůrná hormonální léčba. Ačkoliv pár našel kliniku, kde Rachel mohli aplikovat co nejnižší hladinu hormonů, stále tu bylo vysoké riziko, že se rakovina vrátí. 

Těhotenství bylo rizikové, protože se rakovina mohla kdykoliv vrátit.
Autor: Profimedia.cz
Touha po dítěti byla tak velká, že se oba dva rozhodli toto riziko podstoupit. Lékaři reprodukčního centra připravili speciální plán šitý na míru přesně Rachel, starali se o ni s nadstandardní péčí a všichni doufali, že to nakonec dobře dopadne a žena bude schopna dítě donosit, a přitom neonemocnět znovu rakovinou. 

Malý zázrak

Letos v červnu se narodil Logan a podle paní Kierstenson to je ta nejúžasnější věc, která se jí kdy v životě přihodila. Ačkoliv pro každou mámu je narození dítěte malým zázrakem, v případě Rachel to platí dvojnásob. A to i z toho důvodu, že ačkoliv nebere hormony, které by ji měly chránit před případným návratem rakoviny, zatím se žádné komplikace neobjevily. 

Manželé mají nyní takovou radost z toho, že se vše vydařilo, že mluvit o tom, zda přijde druhé dítě, se jim zdá zatím předčasné. Nicméně stále mají ještě zmrazené další vajíčko.