Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Podprsenka ucpává lymfu a způsobuje rakovinu, tvrdí autoři knihy: Je to pravda?

 • Způsobuje nošení podprsenek rakovinu?
  15. června 2016 | 06:00

  Kouření může způsobovat rakovinu, to ví dnes už snad každé malé dítě. Stejně jako častá konzumace uzenin a nezdravých tuků může zvyšovat riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. A takových souvislostí, které jsou podloženy studiemi, bychom našli ještě mnoho. Jenže někteří tvrdí, že za rakovinu prsu může i nošení podprsenky. Skutečně? 

 • Vědecky dokázané příčiny

  Rakovina prsu
  Autor: Shutterstock.com
  Podle lékařských statistik onemocní rakovinou prsu v České republice každá desátá žena. V Evropě a Spojených státech amerických je to prý dokonce každá osmá. Veřejnost ukazuje prstem na viníky a spousty podnětů. Můžou to být genetické zatížení, tedy to, jestli matka nebo sestra prodělaly tuto nemoc, špatná životospráva, zvýšená hladina hormonu estrogenu, věk nebo působení toxických látek. 
 • Za rakovinu mohou i velká prsa

  Autor: Shutterstock.com
  Kromě toho se ale kolem vznášejí i další rizikové faktory, které podle různých zastánců mohou za rakovinu prsu. Třeba velká ňadra. Ženy, které disponují větším objemem košíčků, prý mohou spíše onemocnět rakovinou prsu. Jenže podle lékařů je to jen mýtus. Nejde o to, že by velikost byla tím faktorem, ale o to, že může být obtížnější ve větších ňadrech ložisko odhalit. Proto je důležité se kontrolovat důkladně. Často se ale také objevuje názor, že nemoc spouští nošení podprsenek. Stojí za ním autorka knihy Doba jedová Anna Strunecká, ale i Sydney Ross Singer a Sonna Grismaijer, autoři knihy Móda si to žádá. 
  Video se připravuje ...
  Jak si správně vyšetřit prsa? Podívejte se na návod! • VIDEO: Adriana Krátká
 • Nebezpečný kousek oblečení

  Rakovina prsu je strašákem mnoha žen. Nyní se proti ní však lze už i pojistit.
  Autor: Shutterstock.com
  Chlapi by to zaručeně ocenili, my bychom trpěly a už v pětadvaceti tahaly prsa pod koleny. Tedy v případě, kdybychom daly na rady autorů knihy Móda si to žádá, která staví na pranýř podprsenky. Podle nich mohou za rakovinu prsu, a to hned z mnoha důvodů. Na spodním prádle, bez kterého si dnes většina z nás nedovede představit život, neshledávají ani píď pozitiv. Jeden z argumentů, o které se opírají Sydney Ross Singer a Sonna Grismaijer, autoři knihy Móda si to žádá, je ten, že i jiné kousky oblečení nám mohou způsobovat zdravotní komplikace. 
 • Špatné jsou i boty nebo slipy

  ...
  Autor: Shutterstock
  Není to ale pouze dámské spodní prádlo, čemu přisuzují zdravotní problémy. Podprsenky srovnávají třeba s botami. Když nosíte uzavřené, ve kterých se vám potí nohy, může to vést k plísním. U žen zase podpatky mohou deformovat páteř a způsobovat hallux valgus, neboli vbočený palec. Ani pánové nejsou ušetřeni kritického pohledu z hlediska oblečení. Autoři knihy upozorňují na spojitost mezi těsnými slipy a neplodností.
 • Ucpávají proud lymfy

  Může podprsenka ovlivnit rakovinu prsou?
  Autor: Shutterstock.com
  Když se ale vrátíme k podprsence: jako jeden z argumentů, proč ji nenosit a proč by nám mohla škodit, slouží i její tvar. "Tvar ženských ňader od přírody neodpovídá tvaru podprsenek. Kdyby tomu tak bylo, ženy by podprsenky nepotřebovaly," píšou ve své knize. Navíc je prý podprsenka příliš těsná, což způsobuje všechny problémy. Hlavní roli v tom hrají lymfatické žlázy. Ty slouží k tomu, aby z našeho těla vyplavovaly škodlivé látky, které by se jinak v organismu hromadily. 
 • Může za to i estrogen

  ...
  Autor: Shutterstock.com
  A v důsledku působení škodlivých látek může tkáň degenerovat natolik, že se jedna nebo více rakovinotvorných buněk, které máme všichni v sobě, můžou začít nekontrolovaně množit. Pak tkáň ztrácí svou obranyschopnost a zhoubné buňky nezvládá odstraňovat. Ucpaná lymfatická žláza ale může působit i na hormony, konkrétně estrogen. Ten se vyplavuje během celého cyklu a spolu s progesteronem připravuje tělo na těhotenství. Může mimo jiné i za to, že se nám během menstruace trochu zvětší prsa. No a protože máme nevhodnou podprsenku, tak se prsa zaškrtí – a lymfa už vůbec nemá šanci.  
 • Co tedy dělat?

  Samovyšetření začněte u bradavek.
  Autor: Shutterstock.com
  Nejlepší možností, jak tomu zabránit, je nenosit spodní prádlo. Samotní autoři jsou si ale vědomi, že v dnešní době to není úplně možné, alespoň v civilizovaných státech. Přesto bychom měly nosit spodní prádlo jen z nezbytně nutných důvodů. A když už, tak ať je co nejvolnější. Jenže to zase trochu koliduje s dalšími zdravotními riziky, která jsou s (ne)nošením podprsenky prokazatelně spojena, jako je bolest zad v důsledku nekvalitního, nepadnoucího spodního prádla. Další prevencí proti ucpání proudu lymfy jsou i pravidelné masáže. 
 • Kde je pravda?

  Dělat závěry, zda podprsenka skutečně může vést k rakovině či nikoliv, je bruslení na hodně tenkém ledě. Nicméně autoři knihy Móda si to žádá jsou antropologové, nikoliv lékaři. Ti se totiž naopak snaží veřejnost uklidnit, že žádný výzkum doposud neprokázal spojitost mezi těmito dvěma veličinami. "Na vznik rakoviny nemá žádný vliv, jak těsné oblečení ženy nosí. Ani to, zda nosí podprsenku denně nebo vůbec, nehraje roli," píše na stránkách www.mamo.cz onkolog Václav Pecha. Jeho názor potvrzují i další lékaři. Nejdůležitější je tedy přistupovat k oběma názorům se zdravým rozumem a najít si to své. 

Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...