Dvojice z nejslavnější fotky Woodstocku: I po téměř padesáti letech stále spolu! | Pro ženy | Blesk.cz

Dvojice z nejslavnější fotky Woodstocku: I po téměř padesáti letech stále spolu!

5. listopadu 2015 | 06:00

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se stalo s lidmi na světoznámých fotografiích? Nedávno svět obletěly informace o dívce prchající před napalmem ze známého obrázku pořízeného během války ve Vietnamu. Ze stejné dekády pochází i obrázek zamilované dvojice objímající se na festivalu Woodstock. Jaký měl jejich příběh pokračování?

Za jiných okolností by to byl vlastně takový obyčejný příběh o lásce, ale ono je to mnohem zajímavější. 15. srpna 1969 vešel Nick Ercoline do kavárny Dino, kde měl sraz se svou holkou – Bobbi Kelly. V tu dobu se spolu znali deset týdnů a byla to velká láska. Tedy – asi tak velká jako každá jiná během éry hippies. Bobbi už na svého přítele čekala a mezitím poslouchala rádio. Posledních třicet dnů bylo pro Ameriku skutečně výživných. Senátor Ted Kennedy měl nehodu, na měsíci zavlála vlajka s pruhy a hvězdičkami a Charles Manson se svou "rodinou" měl na kontě už osm vražd.

Musíme tam taky!
Pár je stále spolu.

To všechno ale Bobbi a Nicka ze židle rozhodně nezvedlo. Byla to až zpráva, že do jakéhosi Woodstocku míří na půl milionu lidí. "To si nemůžeme nechat ujít, něco takového už v životě neuvidíme!" Popadl Nick za ruku svou holku a vydali se také na cestu. Ještě než dopili pivo, vyběhli z hospody a začali řešit, jak se tam co nejlépe dostanou.

Ten samý den, jen o chvíli dříve o kus dál u řeky Neversink, rybařil Burk Uzzle se svou manželkou a dvěma syny. Tento fotograf odmítl nabídku Newsweeku, aby odjel do Woodstocku fotit hudební hvězdy. To se mu nechtělo, nerad pracoval na takovýchto zakázkách. Rozhodně kvůli tomu nechtěl přijít o své oblíbené rybaření s rodinou.

Šestý smysl fotografa

Nakonec ho ale něco nahlodalo, a tak nakonec na festival skutečně vyrazil. S foťákem tam pak ale seskočil ze stage a vydal se mezi davy. A nelitoval. "Bylo to něco úžasného. Všude nahé ženy, nazí muži, to bylo krásné!" vzpomínal. Odmítal se vrátit mezi účinkující, chtěl zachytit tu neuvěřitelnou atmosféru, která festival doprovázela.

V neděli ráno se Burk Uzzle probudil brzy, pověsil si na krk své dva fotoaparáty a šel se projít po areálu. Najednou se mu poskytl tak krásný obraz, který by bylo prostě hřích nevyfotit. Za východu světla se schoulena v dece objímala dvojice milenců. Fotograf využil příležitosti a pořídil legendární snímek.

Pár je dodnes spolu.
Pár je dodnes spolu.

Jeden by řekl, že tímto obrázkem celý příběh skončí. Stejně jako skončila spousta jiných milostných příběhů po ukončení festivalu. Ale tento pár měl za dva roky svatbu. O pár let později se jim narodilo první dítě, pak druhé. Pár je dodnes spolu a v srpnu oslavil čtyřicet šest let od pořízení oné slavné fotografie. Stále zamilovaní – jako tenkrát ve Woodstocku.