"Po tom, co soudkyně bývalého muže odsoudila za neplacení výživného na půl roku s dvouletou podmínkou, se asi dva týdny nic nestalo. Nijak se neozval, ani s nabídkou, že dluh doplatí, ani s nějakými výčitkami," píše Andrea v dopise, s nímž se obrátila na naši redakci.
Až jednou večer za ní přiběhla čtrnáctiletá dcera s tím, že se jí přes facebook ozval táta. Dívka z toho měla radost - po skoro tři čtvrtě roce, kdy nijak nereagoval ani na její sms či telefonáty. Andrea z toho byla zaskočená a začala tušit, že to nebude jen tak. Zároveň se však své dcery nechtěla vyptávat, co jí vlastně otec píše. "Všimla jsem si však, že dcera byla celý večer zaražená a že mi dobrou noc popřála hodně vlažně, přitom jinak se ráda přitulí," líčí průběh onoho večera, kdy se její bývalý manžel rozhodl vytáhnout proti ní do otevřeného boje.
A zatáhl do něj i mladší z dětí, desetiletého syna, kterého najednou pozval na zmrzlinu. "Těžko to můžete dítěti odmítnout, i když mi vadilo, že se nejdříve neozval mně, ale prostě mu zavolal na mobil. Bydlíme na menším městě, syn už do školy a ze školy chodí sám a sám šel i na setkání s tátou," popsala Andrea.
Chlapec se však ze setkání vrátil s očima navrch hlavy. Zatímco dcera byla zdrženlivá, on na mámu hned vysypal, s čím za ním táta přišel. "Mami, táta říkal, že nemá žádné peníze, protože ty, které měl, už ti všechny poslal a ty teď po něm chceš další. Vždyť on za to nemůže, že žádné nemá a teď ho třeba zavřou. Kvůli tobě," vychrlil na svou šokovanou matku, která v první chvíli vůbec nevěděla, co na to říci.
Dcera stojí při mně, syn se na mě zlobí
Rozhodla se ale o s dětmi o celé věci mluvit otevřeně, samozřejmě s ohledem na jejich věk. Ještě den si našla chvíli, aby si promluvila s dcerou - řekla jí, s čím od táty přišel její bratr a dozvěděla se, že v podobném duchu píše bývalý manžel dívce na facebooku.
Andreina dcera nejdříve říkala, že o tom vlastně vůbec mluvit nechce, že by ráda, aby si svoje spory rodiče vyřešili sami. Ale Andrea se nedala a vysvětlila jí, že nejde o peníze, které by otec dětí snad posílal jí, ale o výživné, z nichž má platit výdaje související s ní a s jejím bratrem. A že jim samozřejmě chybí, protože ona sama na vše, co by si přály, vydělat nedokáže. Synovi podala záležitost stejně.
Potomci se však rozdělili - zatímco dcera uznává, že její táta trochu přestřelil, syn ho nadále lituje a na Andreu je naštvaný.
Stát mi v ničem nepomůže, píše čtenářka
Ta o nic takového nestojí, jen by ráda získala alimenty - to, aby se muž zároveň alespoň občas o děti staral nebo skutečně zajímal, žádný soud nařídit nemůže. Jenže jelikož muž nadále neplatí, měla by se znovu obrátit na policii a pak už by se cestě za mříže vzhledem k podmínce asi nevyhnul.
Zákon přitom rodičům v podobné situaci ukládá, aby se snažili alimenty pro děti vymoci, ale jinak jim moc nepomáhá. Mohou bývalý protějšek zažalovat, poslat na něj exekutora, nebo peníze vymáhat po jeho příbuzných. Což je ve většině případů nereálné - dovedete si představit, že budete chtít výživné po bývalém tchánovi?