Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Malý velký bojovník: Nemá tenké střevo, ale nevzdává se!

Neustále se mu lámou kosti
17. července 2011 | 10:22

Patrik Bielik (2) se narodil přirozenou cestou jako zdravé dítě, avšak třetí den přišly komplikace. Zamotalo se mu tenké střevo a musel absolvovat několik operací. Za svůj život ještě ani jednou nespinkal doma, noci tráví za nemocničními stěnami ve slovenském Trenčíně.

Patrik si ještě nikdy nepohrál se svou pětiletou sestřičkou Lindou. Nikdy ho rodiče neukolébávali, když se v noci vzbudil. A zatím si nikdo není jistý, jestli se to někdy změní. Paťko však bojuje. A co že se ten osudný třetí den stalo? Zamotalo se mu tenké střevo a okamžitě musel být převezenz Trenčína do Bratislavy, kde ho následně operovali. Pak ještě pětkrát.

Vzali mu celé tenké střevo

Střevo se ale nepodařilo zachránit a museli ho téměř celé odstranit. Potom začal boj o život. "Paťkovi zůstalo asi 5 centimetrů tenkého střeva. Lékaři mu v tu dobu dávali jen 1 % na přežití.  Nedokážete si představit, jaký je to žal, když se díváte, jak vaše dítě trpí. Jen velmi těžko jsme přijímali každou novou zprávu o zdravotním stavu našeho chlapečka," vyprávěla o osudu malého bojovníka jeho matka Michaela Bieliková (32) Času.sk.

Špatné zprávy však nebraly konce. "Paťo se narodil jen s jednou ledvinou, která mu ve čtyřech mesících vypověděla službu. Proto musí brát hodně léků, aby mohl malý organismus fungovat. V devíti měsících se mu následkem silných léků, zlomily obě nožičky a měl je dva měsíce v sádře a měsíc na závaží," dodává maminka. Paťo trpí nedostatkem vápníku, a proto se mu tolik lámou kosti.

Přístroje ani operaci si nemohou dovolit

Rodiče chodí Paťu přes den navštěvovat. Doma ho mít nemůžou, jelikož potřebuje přístroje, které jsou pro rodinu nad rámec finančních možností. Malý Paťo ani nic nejí, všechno mu jde skrze žílu.  "Nevím, co je to dát Paťkovi na noc pusu, držet ho za ručičku. Být při něm, když se v noci vzbudí," řekla maminka se slzami v očích na závěr.

Přitom by stačilo, aby doma měli perfuzor s infuzní pumpou, aby mohli synovi podávat umělou stravu. Nemohou si ho však dovolit. A tak ho stále chodí každý den navštěvovat a pomalu šetří na operaci v cizině, kde by měl chlapeček šanci na prodloužení střeva. Malý bojovník dává jasně najevo, že se ještě nevzdává.

Autor: evak, cas.sk