Nechce s vámi spát? Možná je asexuál! Musíte se kvůli tomu rozejít? | Pro ženy | Blesk.cz

Nechce s vámi spát? Možná je asexuál! Musíte se kvůli tomu rozejít?

 • 15. září 2017 | 06:00

  Ženy si obvykle myslí, že když s nimi partner nechce spát, je nevěrný. Jenže tak to třeba vůbec nemusí být! Důvodem může být partnerova asexualita. Asexuál je totiž osoba, která nemá zájem o sex a sex ji nepřitahuje. Může ale vztah s někým takovým klapat, pokud vám na sexu záleží a k životu ho potřebujete jako sůl?

 • Snížená sexuální touha je běžná

  Autor: iStock

   

  Podle studie, jejíž výsledky zveřejnil časopis Journal of the American Medical Association, se se sníženou sexuální touhou potýká třiačtyřicet procent žen a jedenatřicet procent mužů. Poměrně vysoké číslo, že? Jiná anketa provedená mezi čtenáři Men’s Health Forum zase prozradila, že patnáct procent mužů ve věku osmnáct až devětapadesát let nepociťuje zájem o sex – a to jsou bez jakýchkoli zdravotních obtíží. Čtyřicet procent pak uvedlo, že s přibývajícím věkem prostě zájem o sexuální dovádění klesá. Takže nemusíte panikařit, když ten váš prostě nemá chuť.

   

   

 • Asexuálové nepociťují sexuální touhu

  Autor: iStock

   

  Někdy je ale nezájem mnohem hlubší a sexuální touha téměř neexistuje, a to ani v poměrně nízkém věku. Pokud máte někoho takového vedle sebe, možná vás napadá, že snad nejste dost přitažlivá nebo že někoho má. Asexuálové nepociťují sexuální touhu, ale k uspokojení přistupují prostřednictvím různých forem, přičemž nedávají přednost sexuálnímu vztahu. I mezi nimi ale existují odlišnosti – někteří vnímají vzrušení, ale netouží ho sdílet v páru, jiné ho neprožívají vůbec, další touží „aspoň“ po dotycích a pohlazení a sex si čas od času dopřejí. Může však takový vztah fungovat, zvlášť pokud vy sama jste dračice?

   

 • Hlazení a dotyky jim nevadí

  Autor: iStock

   

  Pětatřicetiletá Jana se po rozvodu seznámila s mužem o deset let starším. Nikdy nebyl ženatý a bylo jí s ním dobře. Jediné, co jí vadilo, byla intenzita sexu. Pavel ho jen výjimečně sám inicioval, a když ano, bylo to rychlé a aby se neřeklo. Hlazení a dotyky fungovaly, ale sex nic moc. Mnohem později se jí svěřil, že sex „prostě nemusí“. Přesto s ním zůstala, a i když jsou její potřeby mnohem vyšší, funguje to. Oba jsou nuceni dělat kompromisy, ale zvykla si ona i Pavel. Rozejít se nechtějí. Psycholožka Magdalena Dostálová říká, že velmi záleží na tom, v jakém věku a jakém životním období se partneři nacházejí.

   

 • Starší partneři mívají sexu méně

  Autor: iStock

   

  Starší manželé v důchodovém věku už asi nebudou laškovat několikrát denně. A je to přirozené. „Dojde prostě k postupnému oboustrannému vyhasínání sexuální touhy. Pakliže se stane, že jeden z partnerů by v intimní oblasti chtěl být aktivní, viděla bych jako velmi přínosný rozhovor obou partnerů na toto téma,“ radí psycholožka. Intimní oblast totiž zahrnuje širokou škálu koitálních i nekoitálních technik, z nichž mohou partneři vybírat.

   

 • Má vztah s asexuálem budoucnost?

  Autor: iStock

   

  Co dělat, když se milujete a nechcete se kvůli nedostatku sexu rozejít? Lehké to není. Jak říká Magdalena Dostálová, pokud je v mladším či středním věku jeden z partnerů asexuální, jde o poměrně komplikovanou záležitost. Na druhou stranu to nemusí nutně znamenat katastrofu v podobě rozvodu. „Motivace soužití s asexuálním partnerem se liší případ od případu. Je-li nezájem o intimní oblast následkem nemoci či úrazu, dostáváme se do úplně jiné situace, než když spolu partneři přestanou sexuálně žít například následkem vleklé partnerské krize. Pakliže se nezájem o sexuální oblast objeví v pozdějším věku, můžete čerpat z toho dobrého, co je za vámi, ze společných zážitků a podobně. Pomůžou u společné aktivity a zájmy partnerů,“ radí psycholožka.

   

 • Jak postupovat, pokud chcete ve vztahu zůstat

  Autor: iStock

  Jak tedy postupovat, pokud je vedle vás asexuál a máte pocit, že váš vztah za to stojí? Přijměte jeho asexualitu a snažte se jí porozumět. Nejhorší, co můžete udělat, je snažit se ho změnit. Nejde to. Na druhou stranu se nejedná o žádnou duševní ani fyzickou vadu, která by byla závažnou překážkou. Neberte si jeho asexualitu osobně. Není to o vás, je to o něm. Není to o tom, jak vypadáte nebo jestli jste přibrala. Je asexuální, protože je prostě asexuální. Nezměníte to. Miluje vás díky vám samotným. Vyhněte se nátlaku a obviňování. Pokud se nemilujete každý den, nevadí.

  Otevřeně o všem komunikujte. Má chuť jednou za měsíc? O.K., mezitím můžete masturbovat. Partneři, kteří se milují, by i tohle měli umět řešit a nastavit kompromis mezi sexuálními potřebami. Váš vztah je jen váš a nemusí odpovídat standardům. Vy si tvoříte pravidla, nikdo jiný vám do toho nemusí mluvit.

   

   

  Dokázala byste žít s asexuálním partnerem, pokud byste si jinak rozuměli?
  44,7%
  55,3%
  Děkujeme za Váš hlas!
  17 hlasů
  21 hlasů

   

   

   

   

   

   

Autor: aši
Diskuse ke článku
.