Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Hádejte se podle pravidel

Hádejte se podle pravidel
20. února 2009 | 12:53

Nerada se hádám, dlouho si hádku vyčítám a cítím se po ní vždy bídně. Říká se, že konstruktivní hádka může pročistit vztah jako letní bouřka vzduch, ale jaká pravidla má mít smysluplná hádka?

Jsem ten typ, který hádky nese opravdu těžce. Když jsem se jako malá holka nepohodla s maminkou, zavřela jsem se do úložného prostoru v lavici a nešťastná v ní usnula. Zůstalo mi to dodnes.

Zapomněl jsi, že máš syna?' křičela na mě vyčítavě manželka.
Autor: ilustrační foto: SHUTTERSTOCK.COM

1. Správné načasování
Je opravdu zákeřné vybafnout na muže s hádkou, když si mezi dveřmi zouvá boty, nebo když právě odchází do práce. Taková hádka vašemu vztahu určitě neprospěje. Stejný zlozvyk je řešit zásadní problémy v hloubi noci. Pokud má partner nervy ze železa a vy po vášnivé výměně názorů uslyšíte jeho spokojené pochrupávání, určitě vás to neuklidní. Vyberte dobu, kdy jste si jista, že oba budete mít na hádku chvíli času.

2. Domluvte se

Může se to zdát zvláštní, ale i na tom kdy a kde se budete hádat můžete být domluveni. Jsou páry, které mají stanovenu dobu, kdy si vyříkají věci, které jim na partnerovi vadí. Třeba: každý čtvrtek od 16.00 hodin jsem ti k dispozici. Můžeme si promluvit. Výhodou je, že váš momentální temperament je přece jen trošku zkrocený a hádka nemusí být tak divoká. Volala jsem jednou známé, která mě opravdu rozčílila a hádku jsem začala slovy: Volám hned, než mě ta zlost přejde… Ne vždycky je dobré vyříkávat si všechno teď hned, pod vlivem emocí a afektu.

3. Držte se tématu
Odbíhání od tématu je snad nejrozšířenější nešvar všech hádek. Zvlášť my ženy jsme v něm mistryně. Vzpomeňte si, kolikrát jste na jeho připomínku reagovala slovy: Ty máš co říkat, v tvojí rodině není nikdo normální. Loni si mi taky nepřinesl kytku, i když jsem si o ni řekla. Tehdy si na mně taky nebyl dvakrát příjemný... Zkrátka nezapomínejte, kvůli čemu se hádáte a toho se držte. Hádáte se přece, abyste si ujasnili situaci, ne abyste mu ublížila.

 

Hádejte se podle pravidel
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

4. Hádejte se fair play!
Každý "podpásový" úder se vám jednou nějak vrátí! Ať už jde o zesměšňování partnera (vypadáš jako směšný tajtrdlík), poukazování na charakteristiky, za které doopravdy nemůže (nemůžu ani vidět ty tvoje nemožné malé ruce), nebo o útok na něco, co je pro něj významné a cenné (aby ses z těch svých vypitých kamarádů náhodou nepominul!). Snažte se vyjadřovat své myšlenky pode vzorce: "Když uděláš to a to, připadám si tak a tak...". Můžete dokonce mluvit hlasitě a zabíhat do podrobností, ale nikdy nenadávejte. Jestliže se vymlouváte, že to nejde ovládnout, změňte to. Jsou to vaše ústa a vy jste zodpovědná za to, co z nich vychází.

5. Mluvte o přítomnosti
Říkejte: „Teď si mě naštval, teď mi jdeš na nervy…“, ale vyhněte se slovům vždycky nebo nikdy. Mohlo by vás to mrzet. Nikdy nevytahujte kostlivce ze skříně. Jestliže vás partner naštval před deseti lety, když šel místo romantické procházky s kamarády na fotbal, je to dávno pryč a není fér mu to připomínat. Minulost je pryč a nikdo ji nezmění. Cítíte-li potřebu vyjádřit své pocity v souvislosti s minulostí, udělejte to, ale potom se začněte zabývat přítomností. Snažte se neodcházet, netrucovat a nemlčte. Pokud nastal problém, vypořádejte se s ním.

6. Oddychový čas
Někdy je hádka příliš únavná, prudká nebo zdrcující, jindy se prostě jen strhne v nevhodnou dobu. Dohodněte se na signálech, kterými hádku okamžitě ukončíte. Zastavení hádky má zajímavé důsledky. V mezičase si člověk uvědomí, co je zbytečné a na čem skutečně záleží. Bude-li to zapotřebí, budete v hádce pokračovat později, ale věci se nepatrně změní. Často si všimnete, že váš vztek poněkud vychladl (pokud musíte třeba do práce), a když budete chtít v hádce pokračovat, budete jej muset znovu oživit. Během oddychového času si dopřejte něco příjemného. Návštěva kina, tabulka čokolády nebo plavání vám určitě prospěje.

 

 

Přiznáním si ulevíte, ale partnerovi můžete nenapravitelně ublížit.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

7. Jen žádný monolog!
Dejte průchod emocím, aniž byste se ale snažili druhého ranit, ale nesnažte se ani být nad věcí. Pak sice možná vyhrajte jednu bitvu, ale užitek vám to nepřinese. Říkejte, co si skutečně myslíte, aniž byste partnera urážela. Kritizujte, ale buďte připravena kritiku i přijmout. Naučte se naslouchat, vyhněte se monologu! I hádka by měla být především dialogem, a ne snahou utlouci partnera záplavou slov. Pokud si nejste jista, zda jste druhému správně porozuměli, nebojte se zeptat. Nebojte se uznat také své vlastní chyby! "Já vím, že jsem byla v poslední době dost nervózní, ale opravdu se to snažím změnit."

8. Nezapomínejte, že smyslem všech hádek je zlepšení
Hádka by měla být prostředkem k zlepšení vztahů. Můžeme se sice v danou chvíli zlobit, ale není nutné při tom rozbít všechno kolem sebe. Snažte se ovládat a pokud cítíte, že vám to přerůstá přes hlavu, omluvte se, odejděte do jiné místnosti a uklidněte se. Až zvládnete své pocity, můžete se vrátit k přerušené diskusi. Najděte na tom druhém také něco pěkného! „Vadí mi, když po sobě neuklízíš. Cítím se tu občas jako služka, ale uznávám, že se někdy snažíš.“

9. Nabídněte smír
Ať je hádka konstruktivní nebo ne, vyvolává napětí. Nebojte se proto nabídnout nebo alespoň přijmout smířlivé gesto! Uvidíte, jak úlevná pro vás i partnera může být věta „Jdu si uvařit čaj, dáš si se mnou?“ Pokud doseknete, něco o tom, že si ho radši připravíte sama, ničemu a nikomu neprospějete. Ve smířlivých gestech je dobré se střídat. Jednou nabídnete čaj vy, jednou partner.

 

Hádejte se podle pravidel
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Autor: připravila: vin
Další články z kategorie