Jak na Štědrý den ušetřit pár kalorií, aby to na chuti nikdo nepoznal? | Jak zhubnout | Blesk.cz

Jak na Štědrý den ušetřit pár kalorií, aby to na chuti nikdo nepoznal?

 • (iStock)
  23. prosince  2019 
   06:00

  Štědrý den by bez vánočky s máslem, vánočního cukroví a poctivé večeře postrádal tu správnou atmosféru. Navíc jsou Vánoce jen jednou za rok, a tak kdy jindy si bez výčitek dopřát než právě teď? Pokud se ale snažíte jíst zdravě a bojíte se nejen kil navíc, ale také pocitu těžkosti, udělejte ve svém jídelníčku pár drobných úprav. Olej stékající po řízcích a příliš tuku v salátu by vám totiž mohly svátky jen znepříjemnit. 

  Neměňte chuť tradičních jídel. Vsaďte pouze na drobnosti, které vám ušetří pár kalorií i případné zažívací problémy.

 • Jen pár kousků vánočního cukroví

  Možná jste se pokusili upéct několik zdravějších druhů vánočního cukroví, přičemž jste použili celozrnnou mouku, cukr jste nahradili přírodním sladidlem, nebo jste se dokonce vrhli na bezlepkové cukroví. V takovém případě jste možná ušetřili při pečení i pár desítek kalorií. 

  Klasické tradiční druhy jsou ale nejlepší ve své poctivé verzi, a tak není prostor pro ústupky. Dopřejte si i cukroví, které obsahuje bílou mouku, máslo a cukr, jen to nepřehánějte s jejich množstvím. 

  Z nadbytku cukru totiž nebude trpět jen vaše postava, ale i pleť. Po třech svátečních dnech by se vám na pokožce mohly objevit pupínky. Tělo tak ukazuje, že bez rafinovaného cukru by mu bylo podstatně lépe.

 • Majonéza do salátu s nižším obsahem tuku

  Stejně jako u cukroví, i u salátu platí pravidlo, že byste se neměli přejídat. Majonéza obsahuje na sto gramů až pětasedmdesát gramů tuku, jelikož se skládá převážně z oleje a vaječných žloutků. Tak velké množství tuku by ale vašemu žaludku nemuselo udělat dobře.

  Salát můžete trochu odlehčit. Půl porce majonézy si dejte v plnotučné verzi a tu druhou porci nahraďte buď bílým jogurtem, nebo majonézou light, která má téměř třetinový obsah tuku. Na chuti to vůbec nepoznáte! 

 • S řízkem do trouby nebo hned na ubrousek

  Nechcete se vzdát ryby nebo řízku v trojobalu? Ušetřete alespoň trochu tuku a připravte si kapra nebo řízek v troubě nebo je nezapomeňte po smažení odložit na několik vrstev ubrousků, které nasají přebytečný olej. 

  Příprava řízků v troubě ale opravdu není o nic méně chutná! Pokud místo strouhanky použijete nadrcené cornflakes, pak si dokonce pochutnáte o poznání více. Stačí plátek masa obalit v rozšlehaném vejci a pak už jen v kukuřičných lupíncích. 

 • Polévku nezahušťujte jíškou

  Zatímco rybí vývar se obejde bez zahušťování, do hrachové polévky se podle tradičních receptů přidává jíška nebo alespoň mouka. Zahustit ji ale zvládnete i rozmačkaným bramborem nebo zeleninou.

  Polévka je tak mnohem lehčí na trávení a tolik vás nezasytí. Budete pak mít ještě v žaludku dostatek místa na hlavní chod a třeba i dezert v podobě pár kousků cukroví. 

 • Svařák oslaďte s mírou

  Vánoce se pojí i s alkoholem. Zatímco vaječný likér patří mezi nejkaloričtější druhy alkoholu, které jen těžko můžete upravit do dietnější verze, u svařáku, grogu a punče snadno ovlivníte množství přidaného cukru.

  Zkuste svařák osladit kvalitním javorovým sirupem nebo polovičním množstvím cukru, než jste zvyklí. Cukr totiž přebíjí chuť alkoholu, vy pak ztrácíte kontrolu nad jeho sílou a popíjíte mnohem více.

/
Autor: Veronika Duží

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji