Dietní hit: Hubnutí na míru podle DNA! Co si o něm myslí lékaři?

Dietní hit: Hubnutí na míru podle DNA! Co si o něm myslí lékaři?
14. března  2018 
 06:00

Už jste slyšeli o speciální dietě na míru, kterou vám sestaví na základě genetického profilu? Podle lékařů je to zbytečně drahý způsob, jak zhubnout, i když připouštějí, že může fungovat. Ostatně jako každá jiná zdravější úprava jídelníčku. Jak nesednout na lep podvodníkům?

Geny jsou mocné, ovlivňují fungování celého těla: ukládání tuku v tukových buňkách, hospodaření s energií a její výdej při svalové práci i v klidovém režimu (bazální metabolismus) nebo chuťové preference. Dědí se rovněž citlivost vůči inzulinu, který snižuje hladinu cukru v krvi, nebo temperament související s mírou pohybu a fyzické aktivity, a tím opět s energetickým výdejem. 

Přesto lékaři varují před podnikavci, kteří tyto informace na vědeckém základě zneužívají a ve společenském prostředí vyznávajícím kult štíhlosti až vyzáblosti nabízejí lidem toužícím zhubnout „zázračné“ diety podle individuálního genetického profilu.

„Je zajímavé, že kromě úplných hloupostí, jako jsou mýdla na hubnutí nebo akupunkturní jehličky v uchu, je většina šarlatánských metod shazování kilogramů vystavěna na vědeckém zrnku pravdy, které však nemá biologický význam a jehož praktická nástavba tím pádem nefunguje,“ říká internista Štěpán Svačina z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. 

„To se týká i diety na základě genetického profilu. Genů jsou celé stovky a ovlivňují se navzájem, přičemž většinu kombinací a mutací vědci dosud nemají přesně zmapovanou. Ale i kdyby měli – ani ovlivnění nejúčinnějšího genu ‚zodpovědného‘ za obezitu by se nepromítlo do snížení tělesné váhy výrazněji než v řádech stovek gramů u člověka vysokého kolem 170 centimetrů,“ dodává lékař. 

Zaplatíte za něco, co už víte

Podle profesora Svačiny klienti „obchodníků s hubnutím podle genů“ sice získají individuální přístup a psychologickou péči, ale je otázka, jestli to za ty peníze stačí, respektive jestli draze nezaplatí někdy i vcelku zdravý a vyvážený jídelníček, který by zdarma získali například v obezitologické poradně (od lékaře- obezitologa, diabetologa či endokrinologa) nebo od nutričního terapeuta (což je člověk s vysokoškolským vzděláním v oboru výživy, který nemá nic společného s nutričními specialisty, konzultanty či poradci, jejichž odborná úroveň může – i když nemusí – být problematická).

Kdy za nutričního terapeuta nemusíte platit, čtěte ZDE.

Podle psycholožky a zakladatelky společnosti STOB (Stop obezitě) PhDr. Ivy Málkové žijeme v toxickém prostředí, které provokuje ke konzumaci energeticky bohatých tučných a sladkých potravin, po nichž navíc roste pocit hladu i chuť na další jídlo. 

Jídlo dávno neslouží k uspokojení fyziologické potřeby, ale stalo se hrozbou, modlou, odměnou, lékem na stres, úzkost i depresi. Ideálem krásy je přitom stále ještě postava typu Twiggy,“ připomíná doktorka Málková. 

„Tohoto rozporu využívají obchodníci s hubnutím nabízející štíhlou figuru na počkání. Postupují chytře: nejdříve vzbudí v lidech nespokojenost s vlastním tělem a poté předloží snadné a rychlé řešení, na které slyší hlavně ženy. Skutečně obézních je asi 20 procent, ale až 95 procent jich aspoň jednou za život cíleně hubne,“ říká odbornice. Slova jako „zázračná“, „převratná“ či „speciální“ dieta „jen pro vás“, „šitá na míru“ apod. vytvářejí dojem něčeho exkluzivního, výjimečného, s čím se „obyčejná“ doporučení lékařů k udržování rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie nemohou měřit.

Co všechno dokážou geny, je obezita podmíněna geneticky a jak můžete efektivně zhubnout? To se dozvíte na Mojezdravi.cz

Autor: Dita Váchová/Moje zdraví

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji