7 způsobů, jak se zbavit nočního přejídání se, a proč ho vůbec provádíte? | Jak zhubnout | Blesk.cz

7 způsobů, jak se zbavit nočního přejídání se, a proč ho vůbec provádíte?

 • (Shutterstock)
  29. ledna  2017 
   06:00

  Přiznejte se, kolikrát se v noci objevíte před ledničkou a tajně z ní ujídáte? Ani jednou? Gratulujeme. Pokud ale patříte k těm, kteří vlčímu hladu čas od času podlehnou, zkuste se řídit následujícími tipy. Za večerní „luxování“ ledničky totiž můžou především stres, špatně sestavený jídelníček a hormony.

 • Nalaďte se na spánek

  ...

  Není dobré vstát od televize nebo počítače a hned zamířit do postele. Podle doktora Shelby Freedmana, ředitele spánkové laboratoře v New Yorku, je ideální, když si vyčleníte na přípravu na spánek aspoň 30 až 45 minut. Během této doby byste si měli zakázat vše, co by vás mohlo stimulovat – žádný mobilní telefon, žádné psaní esemesek, žádné brouzdání po internetu. Vaše tělo se potřebuje připravit na to, že bude odpočívat.

   

  Přejídáte se kvůli smutku či stresu? Možná máte psychickou poruchu! • VIDEO: Adam Balažovič

 • Meditujte a dýchejte

  Meditující žena

  Nemusíte být zrovna buddhistický guru, někdy stačí pětiminutový předspánkový rituál, který vás zklidní. Jste-li věřící, můžete se pomodlit, pokud v Boha nevěříte, naučte se nějaké meditační cvičení, které podpoří klidnou mysl. Zkuste třeba zhluboka dýchat. Na deset minut si sedněte, zavřete oči a zhluboka dýchejte. Uvědomujte si, že vzduch vchází a vychází špičkou vašeho nosu. Nádech, výdech a pořád dokola.

 • Dopřejte si horkou koupel

  Vyberte si pro masturbaci místo, které vám nejvíce vyhovuje. Třeba ve vaně můžete svou ruku skrýt.

  Zní to jako klišé, ale fakt to funguje. Máte-li vanu, napusťte si do ní horkou vodu a přidejte éterické oleje, které zklidňují mysl a navozují spánek (například levanduli, ylang-ylang). Doktor Michael Breus, autor knihy Krása spánku, říká: "Horká koupel nejen uvolní svaly, ale i zvýší tělesnou teplotu, která funguje jako spouštěč usínání."

   

 • Pravidelně jezte během dne

  ...

  Abyste se v noci nepřejídali, nezapomínejte snídat. A správně snídat! Snídaně by měla být plná bílkovin, které pomáhají vyrovnat hladinu cukru v krvi. Vhodné jsou vejce, sýr, ale i konopné semínko, chia semínka, ořechy či brusinky. Ovoce, ořechy a třeba jogurt můžete dát do mixéru a získáte plnohodnotný nápoj, který vám pomůže udržet cukr po celé dopoledne v rovnováze. Vaše tělo je takovými hormonálními hodinami, takže ho poslouchejte a jezte v jeho rytmu, aby bylo v pohodě. Při každém jídle byste měli mít na talíři bílkoviny a zdravé tuky.

 • Užívejte vitamin D

  ...

  Nebo si ho dopřejte venku na slunci. Tento vitamin pomáhá regulovat vaše hormony a vyvažuje hladinu inzulinu. Existují doplňky s vlákninou a vitaminem D, které je dobré užívat patnáct minut před jídlem a po večeři, což by vám mohlo pomoct snížit noční chutě. Chutě snižuje taky chrom. Ovšem efekt je velmi individuální.

   

 • Pijte čaj a pozor na cvičení

  ...

  Minimalizovat stres před jídlem dokáže i obyčejný šálek heřmánkového čaje – nebo čaje z jiné bylinky, která zklidňuje. Pokud milujete pohyb, je to sice fajn, ale tři hodiny před ulehnutím byste neměli provozovat žádné fyzicky náročné cvičení. Jóga ano, ta je v pořádku. Budete-li ale hodinu před spaním šlapat na rotopedu nebo poběžíte-li na pásu, může vás to nabudit a ztíží vám to usnutí.

 • Foukejte do bublinek

  ...

  Ne doslova, jde o relaxační techniku, kterou doporučují někteří psychologové. Zavřete oči a představujte si, že jste ve sklenici plné mýdlových bublin. Dívejte se pomalu na to, jak foukáte do každé z nich, dokud bubliny nezmizí. Můžete opakovat, dokud nebudete mít pocit, že jste se zklidnili.

   

   

/
Autor: aši
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji