Zhubly díky ní Eva Holubová a Hana Křížková: Jak funguje dieta Metabolic Balance?

Zhubly díky ní Eva Holubová a Hana Křížková: Jak funguje dieta Metabolic Balance?
24. května  2016 
 06:00

Pomohla zhubnout spoustě známých osobností, jako jsou moderátor Jan Kraus nebo herečky Ivana Chýlková, Hana Křížková či Eva Holubová. Proto jsme se zeptaly Magdaleny Mikulandové, která se v roce 2007 stala první výživovou poradkyní v České republice pro metodu Metabolic Balance, jak to funguje. 

Všechny víme, co vede ke zhubnutí: správně jíst a sportovat. Jenže přesto to ne na všechny z nás funguje. Každé tělo je totiž originál, a co jednomu prospívá, druhé nemusí. I proto pro vás stále hledáme další možnosti.

Jak tato metoda funguje?

Magdalena Mikulandová u Jana Krause.
Autor: archiv redakce

Princip je v počátku u všech lidí stejný. Metoda prioritně neřeší příběh, se kterým ženy přicházejí. Tedy že mají nadváhu, vysoký krevní tlak, zažívací potíže, urologické problémy, alergie, pálí je žáha… My řešíme důvod, proč se jim to děje. Jak stárneme, stárne i metabolická jednotka v našem těle. A my se ji snažíme omladit, nastartovat, vylepšit.

S Magdalenou Mikulandovou zhubla i Ivana Chýlková.
Autor: herminapress.cz
Metabolismus je přece geneticky daný…

Ano, také nepřeměňujeme genetickou dispozici, ale funkčnost metabolismu. Odebereme vám krev a sestavíme anamnézu. Informace zpracujeme a na základě výsledků uplatníme metabolický patent, který se dělá v Německu, protože u nás ho nikdo neumí. Odtamtud se k nám vrací už hotový konkrétní plán pro daného člověka.

Jaký například?

Je rozdělený do čtyř fází. Ta první je čisticí a trvá dva dny. Druhá fáze je přísná, doba jejího trvání je ale individuální – nejméně měsíc, ale někdy i čtyři. Záleží na tom, zda potřebujete potíže zmírnit nebo zhubnout hodně. V třetí fázi začínáme přidávat různé potraviny a klienta vracíme k normálnímu způsobu života. Čtvrtá fáze je udržovací.

Zabere to na každého?

Ano a všechny efekty, které tím vznikají, jsou jen vedlejšími produkty toho, že obnovíme a zrychlíme chemické procesy v těle. Začnou lépe fungovat, vysílat lepší chemické informace a organismus se najednou omladí a má i více energie.

Autor: Shutterstock.com

Perfektní dietní plán je jedna věc, ale hubnutí začíná v hlavě…

Přesně tak. Proto je důležité mluvit s klientem o tom, co všechno od programu očekává a kam až je ochotný zajít. Někdo je přísný, striktní a plní plán, jiný se zase nechce úplně vzdát některých požitků – na rovinu mi třeba řekne, že bez vína prostě nebude. Cílem je najít pro konkrétního člověka do budoucna udržitelný styl. Aby věděl, jaké skupiny potravin jsou pro něj ideální, jaké méně a kterých potravin by se měl vyvarovat, i když jsou třeba zdravé.

Můžete říct, které to jsou?

U každého je to jinak – třeba zjistíme, že vám nedělá dobře salátová okurka, hovězí maso a jogurty. Ale během programu se vylepší vaše metabolické fungování a změní se i schopnost přijímat a zpracovávat potraviny. Proto to na konci může být jinak.

Říkáte, že ale hubnutí je jen vedlejší produkt…

Mě baví lidi učit vnímat své tělo. Všechny nemůžeme mít míry 90-60-90 cm, ale základem je cítit se ve svém těle dobře. Jde hlavně o to, aby vás přestaly třeba trápit žáha, oteklé nohy a špatné spaní… Že vedle toho zhubnete, je jasné. Když vám začne správně fungovat metabolická jednotka, metabolismus nebude unavený a přestane ukládat tuky.

...
Autor: Shutterstock.com

Na jak dlouho? 

Pokud budete dodržovat několik pravidel, například pít hodně vody, tak natrvalo.

A jakou roli v tom hraje cvičení?

V počáteční fázi programu se ani nedoporučuje. Některé lidi změny v životním stylu unaví. Ale každý to má jinak. Jakmile budete schopná vnímat, co vám dělá dobře, máte vyhráno. Napořád. Nemusíte se pak už nikdy trápit dietami.

Autor: Blanka Kubíčková

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji