VIDEO: Dítě do jídla nenuťte, pokud nechce. Mohli byste mu ho zprotivit

VIDEO: Dítě do jídla nenuťte, pokud nechce. Mohli byste mu ho zprotivit
26. listopadu  2015 
 06:00

Skutečně spoustu práce má dětský organismus mezi prvním a třetím rokem života. Nervové buňky v mozku se vyvíjejí nejrychleji za jeho život a výška batolete se zdvojnásobí. Je vcelku jasné, že potřebuje skutečně kvalitní přísun živin. Co potomkovi dávat, aby měl všeho dostatek a správně se vyvíjel? Poradí vám odborníci z iniciativy Vím, co jím. 

První půlrok života máte o dětskou výživu vlastně postaráno. Potomek si víceméně vystačí s mateřským mlékem, potom můžete přidat příkrmy. Ale v roce života už toho dítě potřebuje mnohem více a jen z mléka už to nezíská. Třeba vitaminu D a železa batole v tomto věku, tedy od jednoho do tří let, spotřebuje až čtyřikrát tolik co dospělí. 

Po prvním roce života tak můžete začít přidávat do stravy už i kravské mléko a mléčné výrobky. Postupně na jídelníček zařaďte i luštěniny a sem tam k ovoci přidejte piškoty. Co je ale v tomto věku skutečně důležité, je pevný stravovací režim, na který dítě musíte připravit. A to je jídlo pětkrát denně. 

 

Nejlépe se to naučí, pokud mu vy půjdete vzorem. Seďte s ním u stolu, jezte společně s ním. Děti rády opakují to, co vidí, takže je jasné, že když si něco dáte do pusy, udělá to také. "Pokud bude něco odmítat, nenuťte ho do toho. Dítě musí, než přijme novou potravinu, novou chuť, musí jídlo devětkrát až dvanáctkrát okusit, aby si na chuť zvyklo. Mějte trpělivost," radí Karolína Hlavatá, odbornice na výživu a odborný garant iniciativy Vím, co jím.

Video se připravuje ...
Co by mělo jíst batole? • VIDEO: Vím, co jím

Program Vím, co jím vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Značka Vím, co jím je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit snadnější výběr výživově hodnotných potravin. Z certifikace logem Vím, co jím jsou na základě doporučení vědeckého výboru vyloučeny produkty pro děti do jednoho roku, aby produkty označené logem Vím, co jím nekonkurovaly výlučnému kojení malých dětí.

Více o zdravých potravinách na www.vimcojim.cz.

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji