Dietoložka Karolína Hlavatá z iniciativy Vím, co jím a piju radí, jak poznat kvalitní přesnídávku
Od ovocné přesnídávky pro děti bychom očekávali jediné: že bude tvořena výhradně z ovoce. Ačkoliv většina z nich toto kritérium splňuje, vyskytnou se i takové, které ovoce nahrazují glukózo-fruktózovým sirupem. Což není zrovna ideální varianta, protože ten je čím dál tím častěji spojován s dětskou obezitou. Na co si dát při výběru přesnídávky pozor a jak poznat tu nejlepší? Které jsou zahuštěny škrobem a kde je opravdu jen ovoce?
Ovocných přesnídávek je na trhu celá řada, a to v nejrůznějších baleních – v kelímku, ve skleničkách a také v čím dál tím populárnějších kapsičkách. Toto balení v poslední době jednoznačně převažuje. Je praktické a taková svačina je skvěle po ruce při výletech, dnech strávených na hřišti nebo na cestách. Dobrá zpráva ohledně dětských přesnídávek je: většina z nich je vyrobena výhradně z ovoce.
Třetinu přesnídávek by odborníci dětem spíše nedoporučili. V jednom výrobku byl přidaný zcela zbytečně cukr, další dva byly zase zahuštěné rýžovou moukou.
"Pokud uvažujete o koupi ovocné přesnídávky pro děti, volte tu, která je vyrobena ze sta procent ovoce a neobsahuje žádný přidaný cukr," radí dietoložka a odborná garantka iniciativy Vím, co jím Karolína Hlavatá. Ovoce je podle ní už dost sladké samo o sobě, a proto není důvod dodávat do výrobku ještě další cukr.
Stejně tak je to s glukózo-fruktózovým sirupem. Pokud ho výrobek obsahuje, raději dejte přednost jinému. Glukózo-fruktózový sirup totiž bývá dost často spojován s nárůstem dětské obezity. Část rodičů si ale stále myslí, že jde o zdravou variantu běžného cukru, a předpokládá, že jde o něco stejně zdravého, jako je ovoce. Mate je totiž slovo fruktózový.
Dobrá zpráva zní: většina testovaných výrobků obsahovala přírodní konzervanty a neměla žádná umělá barviva. Podrobné výsledky testu najdete na www.supermamy.cz právě zde.