Když budete hodně sladit, nedostanete z toho cukrovku. Ale pokud budete jíst nezdravě, nebudete se hýbat, pak se jí možná nevyhnete. Drtivá většina pacientů s diabetem druhého stupně je totiž obézní.
Za posledních třicet let se počet pacientů s diabetem ztrojnásobil. A podle odborníků se s diagnózou cukrovky bude během následujících dvaceti let potýkat každý desátý člověk. Skoro to vypadá jako epidemie, které ale můžeme sami zabránit. A rozhodně nás před ní neochrání nějaké očkování.
Stačí dodržovat pár zásad zdravého životního stylu. Zatímco diabetes prvního stupně je dědičný, za cukrovkou druhého stupně stojí špatná strava a nedostatek pohybu. Což akorát podtrhuje fakt, že až 80 % pacientů s cukrovkou trpí nadváhou. V prvním případě si tělo nedokáže vytvářet samo inzulin, ve druhém naopak produkuje inzulinu až moc, takže na něj není schopno reagovat.
Cukrovku nejlépe odhalí rozbor krve, který by se měl provádět v osmnácti letech, ve třiceti a pak od čtyřicátého roku života každé dva roky. Během preventivních kontrol má lékař šanci nemoc odhalit včas, v tzv. prediabetickém stadiu, protože cukrovka se v těle vyvíjí až deset let.
Pokud ale neodhalí lékař nemoc včas, upozorní vás na ni příznaky. V případě druhého typu diabetu jsou jedním z varovných signálů časté cesty na záchod. V krvi se totiž hromadí glukóza, která je vylučována pomocí moči. Zbystřit byste měli i tehdy, pokud se vám najednou zhorší vidění nebo trpíte kvasinkovými záněty častěji, než jste byli zvyklí.
Iniciativa Vím, co jím a piju je součástí globálního programu The Choices Programme, který umožňuje spotřebitelům lepší orientaci v nabídce potravin. Program vznikl na základě výzvy Světové zdravotnické organizace a Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Právě tyto organizace upozornily na vybrané živiny, jejichž nadměrná konzumace výrazně zvyšuje riziko vzniku civilizačních chorob.