Jedna z variací diet, které vycházejí z toho, že středomořská strava je zdravá a zároveň vhodná k hubnutí. Aby fungovala, je však nutné hlídat celkový energetický příjem. Kromě toho je také třeba správně posoudit složení jídla. Povolený je i alkohol, přesněji řečeno víno.
Co od ní čekat: díky této středomořské dietě se vám podaří shodit přebytečná kila a uděláte i něco pro své zdraví. Pozor na nadměrný příjem tuků, i olivový olej nebo oříšky jsou hodně kalorické.
Výhody a nevýhody: počítejte s tím, že její účinek nastupuje pomaleji, ale to je v pořádku; rizikem je fakt, že si každý musí sám odhadnout celkové množství přijatých potravin, nezáleží tudíž jen na jejich poměru.
Většinu jídel tvoří zelenina, bylinky, ryby, zdravé oleje, nejrůznější semínka a ořechy, celozrnné pečivo, a dokonce i víno.
Zásady jsou následující:
-
jídelníček by se měl skládat z 50 procent ze sacharidů (můžete se setkat i se starším označením karbohydráty nebo uhlovodany) pocházejících ze zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnného pečiva
-
dalších 35 procent připadá na tuky z olejů, oříšků, semínek a ryb
-
posledních 15 procent tvoří mléčné výrobky, vejce a kuřecí maso
Počítejte kalorie. Například: žena s osmdesáti kily váhy by měla sníst 1800 kalorií/7600 kilojoulů za den. Omezte červené maso (maximálně 350 g hovězího masa za týden) a sladkosti. Snažte se o co nejpestřejší jídelníček a mléčné výrobky kupujte pouze polo- nebo nízkotučné. V neposlední řadě se zaměřte na zdravé tuky a sacharidy obsažené v olejích, ořeších, avokádu a rybách. Co se týče vína, dvě deci denně prospívají srdci, takže si je denně dopřát můžete, více však rozhodně ne.