Dieta na dva dny v týdnu: Zbaví vás nadváhy a sníží riziko rakoviny prsu | Pro ženy | Blesk.cz

Dieta na dva dny v týdnu: Zbaví vás nadváhy a sníží riziko rakoviny prsu

24. února 2012 | 08:25

Místo každodenního počítání kalorií stačí kontrolovat, co jíme pouhé dva dny v týdnu. Ženy s dvoudenní dietou totiž zhubly více, než ty, co si hlídaly jídelníček denně. A hlavně, bez zbytečného stresu. Tady je návod.

Tuto zajímavou skutečnost zjistila studie Univerzitní nemocnice v jižním Manchesteru ve Velké Británii.

Testovali 115 dobrovolnic, u nichž se prokázalo, že ty, co si odepřely kalorické potraviny a karbohydráty jen na dva dny v týdnu, jinak jedly vše, v rámsi racionální stravy, shodily dvojnásobek kilogramů, než ženy, které držely striktní dietu po celou dobu testu.

Testované dámy rozdělili do tří skupin

První skupina žen měla za úkol konzumovat dva dny v týdnu jídlo v hodnotě 650 kalorií. Měly se vyvarovat sacharidů v podobě chleba, těstovin, brambor a také všech tučných potravin. Zbylých pět dnů měly jíst sice zdravě, ale podle své momentální chuti, bez konkrétních omezení.

Druhá skupina žen měla také zakázané sacharidy na dva dny v týdnu, ale bez dalšího kalorického omezení jídelníčku. Zbylé dny měly, v souladu se zdravou výživou, také volnost.

Třetí skupina měla rozepsanou tradiční dietu s příjmem 1500 kalorií denně, úplně zakázané byly potraviny s vyšším obsahem tuku a alkohol.

Po tříměsíčním testu se prokázaly zajímavé výsledky. Ženy z prvních dvou skupin na dvoudenní dietě shodily téměř dvojnásobek váhy, než ženy, které si striktně hlídaly, co jedí po celou dobu.

První dvě skupiny měly úbytek v průmětu 4 kilogramy, skupina žen na dietě jen 2,4 kila.

Ale nejen tento fakt je pozitivní přínos studie. Vědci navíc zjistili, že takový druh stravování může mít příznivý vliv na boj s rakovinou prsu.

„Kromě jiných faktorů, které ovlivňují riziko rakoviny prsu, je tu i nadváha a hlavně stres. Právě takové občasné diety jsou lepší alternativa jinak stresující klasické diety a mohou tedy být prospěšné nejen k hubnutí, ale zároveň potenciálně snížit i riziko vzniku rakoviny prsu," vysvětluje Pamela Goldberg, vedoucí kampaně boje proti rakovině prsu ve Velké Británii.

Pokud si totiž naordinujete jen dvoudenní omezení, jste schopny ho tak krátkou dobu vydržet, nejste proto stresované a i dny, kdy jíst můžete „normálně“, toho nesníte už tolik. Váha pak jde sama přiroze ně dolů, aniž byste to významně řešila.

Jak může vypadat dvoudenní omezující jídelníček:

Snídaně:
- ovocný čaj a banán
- nebo káva s mlékem

Dopolední svačina:
- plechovka dietní koly
- nebo šálek čaje a pár švestek

Oběd:
- mrkvová polévka s koriandrem a půl litru mléka
- nebo zeleninový salát, sklenka čerstvé ovocné šťávy a sklenice mléka

Odpoledne:
- sklenice čerstvé ovocné šťávy
- nebo sklenice perlivé vody a jedna velká mandarinka

Večeře:
- zelenina na čínský způsob: na lžičce oleje osmažené dva druhy zeleniny se sojovou omáčkou
- nebo zeleninové kari ze dvou druhů zeleniny
K tomu sklenice mléka a šálek čaje

Druhá večeře:
- půl litru mléka
- nebo horké mléko se skořicí a umělým sladidlem

5 nejlepších jednodenních diet: Zhubnete 2 kila!
Autor: INT, bak