Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Termály, víno a rovinka kousek od hranic. Objevte největší říční ostrov Evropy

23. května 2022 | 10:02

Chcete si užít koupání v termální vodě, rovinatou krajinu ideální pro kola, romantiku při plavbách na slepých ramenech Dunaje a k tomu skvělé víno, rybí speciality a spoustu další zábavy? Vypravte se tak jako my na Slovensko. Hned za Bratislavou, 50 minut od hranic, začíná Žitný ostrov. Objevte ho!

Žitný ostrov kolem dokola obtékají řeky - z jedné strany ho ohraničuje Dunaj, z druhé Malý Dunaj a Váh. Tohle rovinaté území se táhne od Bratislavy až po Komárno a se svojí délkou 100 km a rozlohou 1600 km2  je mezi evropskými říčními ostrovy  největší. Jestli milujete vodu, tohle je místo pro vás. Kromě řek a jezer lákajících ke koupání je totiž celá oblast bohatá na podzemí termální prameny.

 

Dunajská Streda: Bazény i přírodní koupání

Thermalpark v Dunajské Stredě nás nadchnul. Dost velký na to, aby si to tu užil úplně každý, zároveň tu ale díky příjemnému rozvržení bazénů a pěknému designu cítíte klid.  Kromě bazénů, kdy čtyři jsou uvnitř a šest venku, tu mají i přírodní jezero s malým ostrůvkem, ke kterému můžete doplavat nebo dojet na šlapadle. K tomu tobogány a klouzačky, na totální relax pak saunový svět, komora s mořským vzduchem a kromě masáží tu mají třeba i magnetoterapii nebo terapii světlem.

Veľký Meder s velkými vlnami

Thermal Corvinus ve Veľkém Mederu je třetí nejnavštěvovanější turistický cíl na Slovensku a opravdu se tu vyřádíte. Mezi mnoha bazény tu najdete i ten s velkými umělými vlnami (má plochu skoro 1500 m2) anebo skokanský s bloky (jsou vysoké 1,5; 2,6 a 3,6 metru) a lezeckou stěnou. Mají tu tobogány, lanový park, velké hřiště s dřevěným hradem... V tamním spa nechybí úžasná bylinková sauna a mezi procedurami zase ultrazvukové rozbourání tukových buněk.

 

Co dělat, když vylezete z termálu

A čím se na Žitném ostrově zabavíte v případě, že nechcete být celý den naložení ve vodě? Tady je to nejdůležitější.

Na kolo: Terén bez kopců vybízí k pohodové cyklistice a tradičně oblíbené jsou trasy podél řek. Výhled na Dunaj a kanál Gabčíkovo si vychutnáte při jízdě po evropské cyklostezce EuroVelo, která tudy prochází, cyklotrasy vedou i podél Váhu a Malého Dunaje.

Do kánoe: Pokud jde o vyžití na Dunaji a jeho ramenech, udělejte si základnu v obci Vojka na Malém Žitném ostrově. Půjčují tu kánoe, organizují různě dlouhé vodácké výlety a během některých můžete dokonce kombinovat sjezd řeky a kolo. Voda tu teče pomalu, což je ideální pro rodiny i začátečníky. Ubytovat se dá na místě v kempu, mrkněte na Vodnetury.sk, kde najdete všechny informace.

Za gastronomií: Určitě ochutnejte skvělá místní vína, slovenské i maďarské speciality, které se tu vzhledem k tomu, že na Žitném ostrově žije početná maďarská menšina, nabízí. Znáte tradiční maďarskou rybí polévku halászlé? Na zážitkovou večeři vyrazte třeba do Milia wine & event resort v Dunajském Klátově, místní speciality ve stylu Slow Food vám nabídnou i v Dunajské Stredě v podniku Villa Rosa. Ten je podle hodnocení Gurman Award nejlepší slovenskou tematickou restaurací.

Za zvířaty: Soukromou zoologická zahrada Malkia Park založili v Orechové Potôni nadšenci z občanského sdružení a nabízí útočiště zvířatům z cirkusů a nevhodných soukromých chovů. „Třeba medvědice Trudy a Hilge přes 20 let jezdily v cirkuse na mopedu. Zotavují se, jejich fyzické a psychické problémy způsobené drezúrou ale úplně odstranit nejdou,“ říká zakladatelka parku Klaudia Kollár. Během komentované prohlídky si některá zvířata i nakrmíte. Už vám jedl přímo z ruky velbloud?

Na školu smyku a závodní okruh: Areál Slovakia Ring v Orechové Potôni je rájem pro milovníky rychlých aut a motorek. Zdejší profesionální závodní okruh si můžou projet i běžní smrtelníci (motorku musíte mít vlastní, auto vlastní nebo na místě půjčené). Terénní jízdu pak otestujete v off-road areálu, taky tu mají  centrum bezpečné jízdy a motokáry pro dospělé i děti.  
Náš tip: Moto areál se nachází  hned vedle výše zmíněné zoo, takže skupinky nebo rodiny se v Orechové Potôni mohou rozdělit na dvě party podle toho, co má kdo rád.

Za technickou památkou: Hlavně rodiny s dětmi s oblibou sledují, jak lodě proplouvají obří plavební komorou na vodním díle Gabčíkovo. Obrovská otevírající vrata, kterými loď nakonec vyjede, můžete sledovat z vyhlídkového můstku se skleněnou podlahou. Pokud chcete vidět elektrárnu zevnitř a prohlédnout si turbíny, objednejte se na exkurzi.  

Do vodního mlýna: V Kolárově si prohlédněte malebný plovoucí vodní mlýn, který je poslední svého druhu na Slovensku. Kromě prohlídek tu pořádají i různé akce (více na jejich FB) a v areálu této unikátní památky vám dokonce dovolí stanovat.

Do pevnosti: Milovníky vojenských památek nadchne pevnost v Komárně, která je součástí nejrozsáhlejšího pevnostního systému ve střední Evropě. Citlivější jedinci by měli počítat s tím, že obrovský areál se starými kasárnami má svoji temnou atmosféru.

Jak to na Žitném ostrově vypadá? Prohlédněte si fotogalerii.

Autor: taj
Video se připravuje ...