1. Kam na Oravě?
2. Kam na Kysuci?
Orava a Kysuce, regiony s panenskou přírodou, jsou součástí Žilinského kraje. Ten na severu sousedí s Beskydy, a je tak pro nás poměrně dostupný. Kam přesně se tedy vypravit (nejen) na cyklovýlet?
Kysuce: Na e-biku až k disidentské chatě
Hlavní výhodou Kysuce je, že cestovní ruch sem zatím naplno nedorazil. Třeba takový akvapark tu nenajdete, zato ale budete mít klid a poznáte autentické Slovensko. Protože je to hornatá oblast, je lepší – pokud tedy nejste vytrénovaní bikeři – ji objevovat na elektrokole.
Tip na cyklovýlet: Vystoupejte na elektrokole až k osadě Brýzgalky. Na těžko přístupném místě, úplně mimo civilizaci, tu je rozesetých pár chalup. Tady si budete připadat jako na konci světa. Kromě úžasného výhledu na Malou Fatru si určitě vyfoťte chatu číslo 73. Jak nám prozradil náš cykloprůvodce Radko, v ní se za totality scházeli čeští disidenti v čele s Václavem Havlem. "A támhle odtud je sledovala StB," ukazuje na místo nedaleko chaty s tím, že tahle prostá dřevěnice byla za komunismu snad nejsledovanější chalupou na Slovensku. Jen pro zajímavost: dnes mají tyhle chalupy, které úplně původně obývali pastevci, soukromí vlastníci a snaží se je uchovávat v původním stavu.
Kudy jet: Jako výchozí bod k osadě Brýzgalky zvolte Skanzen kysuckej dediny ve Vychylovce, kde lze nechat auto. Po alfaltové cyklostezce vystoupáte až na rozcestí Pod Brýzgalkou a pak vás čeká zhruba kilometr po strmé a kamenité stezce. Zdatnější cyklisté to na e-biku zvládnou, těm ostatním nezbývá než nechat kolo na rozcestí a vyrazit k osadě pěšky. Každopádně to stojí za to, protože mnoho takových míst už nenajdete.
Kam dál na kole: Pěkný, ale dost členitý cyklookruh vede kolem nádrže Nová Bystrica. Jde totiž o zdroj pitné vody, a proto nemohla být cyklostezka vybudována úplně podél břehu. Pokud chcete pohodovější terén, projeďte si stezku podél řeky Bystrice, která je součástí zhruba 140 kilometrů dlouhé Kysucké cyklomagistrály. Zmíněný úsek podél Kysuce patří – za nás – k nejkrásnějším říčním cyklostezkám.
Co ještě dělat na Kysuci:
• Svezte se historickou lesní úvratní železnicí, která je součástí kysuckého skanzenu. Železnicí se dříve sváželo dřevo a dnes je turistickou atrakcí.
• Ve Staré Bystrici si prohlédněte unikátní orloj, který je jediným na Slovensku a ukazuje přesný astronomický čas.
• Podnikněte výlet ke Kamenným gulím. Tzv. „megoňky“ jsou zajímavé kamenné útvary. Nikdo neví, jak přesně vznikly, a lákají proto záhadology z celého světa.
• Navštivte také poutní místo Živčáková, kde se v roce 1958 měla lesnímu dělníkovi zjevit Panna Marie.
Orava: Pohodová cyklostezka s výhledem na Tatry
Oravu už sice turisté začínají objevovat, pořád ale není takovým centrem, jako jsou třeba Tatry. Užijete si tu ticho přírody, ale i akční turistické atrakce, jako jsou zipline, terénní koloběžky, lanový park a dva akvaparky.
Tip na cyklostezku: Pětatřicet kilometrů dlouhá cyklotrasa, která vede z oravské Trstené až na polskou stranu do Nowého Targu, má několik výhod. Je celá vyasfaltovaná, překonáváte tu jen velmi mírné převýšení a je vedena mimo automobilový provoz. Zároveň jde o klidnou trasu, kdy jedete uprostřed přírody a kocháte se úžasnými výhledy na Západní a Vysoké Tatry. Ze stezky, která je vybudována na náspu bývalé železniční trati, si můžete vybrat úsek dlouhý podle své kondice.
Náš tip: Fotopauzu si určitě udělejte u některého z malebných dřevěných mostíků, které jsou na slovenské straně. A v místě zvaném Liesek nepřehlédněte kapličku, u které je také pramen vody.
Co dělat na Oravě, když sesednete z kola?
• Nasedněte na koně. Individuální jezdecké kurzy pro začátečníky i pokročilé nabízejí v resortu Oravský háj. Svézt se mohou děti i dospělí, a pokud nevyjde počasí, mají tu i jezdeckou halu.
• V Trstené navštivte dílnu a prodejnu tradiční trstenské keramiky. Tu provozuje hrnčíř Ľubomír Hoľma, který svou prací žije a nadšení by mohl rozdávat. Když ho požádáte, uspořádá vám hrnčířskou lekci.
• Lodí se vypravte na Slanický ostrov umění, který se nachází uprostřed Oravské přehrady, a spatříte tu tvorbu lidových malířů, řezbářů a kameníků.
• Svezte se vorem po řece Oravě. Užijete si výhledy na oravský hrad i svérazné vyprávění místních vorařů.
• Svou odvahu otestujte na Kubínské holi, kde mají nejdelší zipline ve střední a východní Evropě. Měří 1234 metrů.
• Dovádět i relaxovat můžete v akvaparku Meander Oravice, který má ve všech bazénech geotermální vodu.
• A určitě ochutnejte hafírovici, což je místní báječný borůvkový likér.