Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Typologie osobnosti: Hippokrates dělil lidi na krev, hlen, žlutou a černou žluč. Otestujte se!

21. května 2020 | 09:03

Chcete zjistit, jací jste, jaké máte silné a slabé stránky, na co se hodíte a co vám tolik nepůjde? Pročtěte si typologii osobnosti podle Hippokrata, který – zjednodušeně řečeno – rozdělil lidi na krev, hlen, žlutou a černou žluč.

Antický lékař Hippokrates totiž věřil, že každý z nás patří k jednomu ze čtyř základních temperamentů, a při jejich pojmenování vycházel právě ze zmíněných šťáv lidského těla – z toho, jakou mají v organismu funkci, jak se chovají, co symbolizují. V latině a řečtině se těmto tekutinám říká sanguis (krev), phlegma (hlen), cholé (žluč) a melan cholé (černá žluč). Odtud pak vzniklo notoricky známé pojmenování temperamentů sangvinik, flegmatik, melancholik a cholerik.

Temperamenty podle Hippokrata

Každý člověk si v sobě nese vlastnosti ze všech čtyř typů temperamentu, nicméně ty skutečně silné, ale také slabé stránky máme z jednoho nebo dvou hlavních typů. Najdete se v rozdělení podle Hippokrata?  

Sangvinik: Rychlý jako krev

Je nazván podle krve (sanguis). Tato živá červená kapalina bez ustání koluje po našem těle. Sangvinik je tedy většinou rychlým a bystrým optimistou, který se pro něco nadchne velice snadno – ale toto nadšení může stejně tak rychle vyprchat. Výhodou, tedy pro druhé, může být to, že sangvinik se nerad rozčiluje a na křivdy zapomíná. Pro živý temperament jako sangvinik není dobrá nuda, tedy rutinní práce a nutnost soustředit se na detaily.

Klady:

Společenský
Rád se seznamuje a je vřelý
Má rád legraci
Vypravěč
Nenapravitelný optimista
Tvůrčí
Podnikavý
Docela lehce se vyrovnává s nezdary

Zápory:

Nechává spoustu projektů a plánů rozdělaných
Více mluví, než dělá
Neklidný, neumí udržet pozornost
Velmi soutěživý
Povrchní
Zapomnětlivý
Nerozvážný

Cholerik: Prudký jako žluč

Nazván podle žluči (cholé) a je stejně jako tato tělní tekutina prudký a vznětlivý. Cholerika naštve i maličkost a oproti sangvinikovi mu trvá delší dobu, než vychladne a přejde jakékoli křivdy. Cholerik jedná impulzivně a vznětlivě a rozhodně nemá rád, když mu druzí řeknou, aby se uklidnil. Je to jako lít hořlavinu přímo do ohně. Povaha cholerika je rozhodná a ráda poroučí. Hodí se k němu tedy nejednotvárná činnost plná ruchu, změn a nejlepší je, pokud tomu všemu velí.

Klady:

Vůdčí povaha
Energický
Spontánní
Zásadový
Dobře čitelný
Odvážný a smělý

Zápory:

Vůdčí povaha
Tvrdohlavý
Nespravedlivý
Panovačný
Vznětlivý
Vzdorovitý
Citově nestálý

Flegmatik: Nikam nespěchá, stejně jako hlen

Získal pojmenování podle hlenu (phlegma), pro který je charakteristická neaktivita a to, že nereaguje na ostatní podněty. Člověk by mohl říct, že je tato povaha splachovací, ale to bývá častý omyl. Na flegmatikovi štípat dříví do nekonečna nemůžete. Tento temperament je fanouškem řádu a pořádku. Monotónní aktivity jsou pro něj tedy více než ideální.

Klady:

Neumí se (skoro) rozčílit
Cílevědomý
Dobře odolává nátlakům
Soustředěný
Klidný
Naslouchá
Nenáročný

Zápory:

Neumí se nadchnout pro věc
Nemá rád změny
Nerad se rozhoduje
Je nutné v něm probouzet iniciativu

Melancholik: Smutný jako černá žluč

Zvláštní kapitolou je melancholik, který je nazván podle černé žluči (melan cholé). „Nic takového se v těle nevyskytuje, ale to Hippokrates nevěděl,” vysvětluje text o Hippokratovi na Zive.cz. Ve skutečnosti šlo o zaschlou krev, která byla pro svou tmavou barvu považována právě za černou žluč. Každopádně černá je barvou smutku, chladu a mrazu. Melancholik je plný strachu, nedůvěřuje si a prožívá pocity mnohonásobně více než ostatní povahy. Dotknou se jej věci, kterých si ostatní ani nevšimnou, bývá úzkostlivý. Rád se nechá vést a nemá rád změny.

Klady:

Hluboký myslitel
Snaží se působit sebevědomě
Oceňuje na druhých krásu a jejich inteligenci
Většinou má vyšší IQ
Stanovuje si dlouhodobé cíle
Umí si všimnout detailů, které ostatní obejdou bez povšimnutí
Starostlivý
Věrný jak ve vztahu, tak v přátelství
Nenáročný

Zápory:

Podléhá depresím a smutku
Pesimistický
Nedůvěřuje si, i když navenek působí právě opačným dojmem
Perfekcionista
Může být uzavřený
Špatně rozeznává emoce

Autor: red
Video se připravuje ...