O co jde?
Jedná se o nadměrnou tvorbu kožního barviva v pokožce, které způsobuje vznik tmavých skvrn nebo dokonce i ploch, a to nejčastěji v oblasti obličeje, krku, dekoltu nebo rukou. Bohužel, postihnout může kohokoliv z nás.
Vznik pigmentových skvrn
Hyperpigmentace může být vrozená ( např. pihy) nebo získaná. Získaná pigmentace vzniká na základě různých faktorů, například v důsledku hormonálních změn, tedy například těhotenství nebo dokonce i užívání antikoncepce! Pak také působením slunečního záření nebo častým opalováním v soláriu.
Porucha pigmentace
Bohužel, příčinou mohou být různé choroby nebo se může jednat o vrozenou poruchu pigmentace, která se projeví v souvislosti s vyšším věkem, kdy se začínají tvořit takzvané stařecké neboli jaterní skvrny, které vznikají na základě nedostatečné funkce jater.
Jak s nimi bojovat
Na trhu existuje hned několik metod, jak se skvrnami bojovat. Velmi účinný je laserový zákrok, který je ale pro většinu lidí velmi nákladný. Další možností jsou depigmentační krémy, ovšem ne každý se pohybuje v přijatelné cenové hladině, protože ošetřování pigmentových skvrn je tak trochu běh na dlouhou trať. Krémy, které jsme našli jsou cenově dostupné a najdete je v naší fotogalerii.
Dvě otázky pro dermatoložku MUDr. Andreu Vocilkovou
Co to je a jak vznikají?
Plošné světle hnědé až tmavší pigmentace, které vznikají v obličeji nejčastěji kolem úst, na čele, ale i zevně na tvářích, se nazývají melasma nebo chloazma. Na jejich vzniku se podílejí hormony, jak v těhotenství, tak i hormonální léčba - např. antikoncepce. Ke zmnožení pigmentu melaninu v základní vrstvě pokožky pravděpodobně dochází v důsledku působení UV záření.
Je možné se jich někdy zbavit?
Již vytvořená ložiska je možné odstraňovat jednak pomocí kosmetických prostředků, které mají bělící účinky, a dále i speciálním ošetřením jako je chemický peeling, aplikace laserů nebo intenzivního pulzního světla. Podmínkou udržení dosaženého efektu je přísně dodržovaná fotoprotekce.