Červené plody působí na tělo blahodárně, ať už si je dovolíte konzumovat samotné v čerstvém stavu, sušené, ve formě zavařeniny nebo džusu. Jen dávejte pozor, aby brusinkové produkty neobsahovaly příliš mnoho cukru.
Prevence proti nachlazení
Malé lesklé bobule v sobě mají vysoký obsah vitamínu C, proto jsou skvělou prevencí proti nachlazení a chřipce. Podle studií stačí například vypít denně dvě sklenice brusinkového džusu a máte vystaráno
Žaludek i močové cesty v pořádku
Brusinky obsahují látku Proantokyanid, která zabraňuje usazování bakterií na sliznicích. Díky tomu snižují riziko vzniku zánětu močových cest, vředů v zažívacím traktu nebo rakoviny žaludku. Navíc brusinky posilují žaludeční stěnu a působí blahodárně na zažívání.
Pro zdravé oči
Vitamín A, který je v brusinkách hojně zastoupen, je důležitý pro tvorbu očního pigmentu a zabraňuje zánětu očních spojivek.
Vitamín E proti rakovině i stárnutí
Tento vitamín je nejdůležitějším antioxidantem v těle, který chrání buňky před oxidačním stresem a volnými radikály. Proto zpomaluje stárnutí, a působí jako prevence proti bujení nádorových buněk.
Zdravé zuby
Látka Proantokyanid působící protipřilnavě, dokáže tak snížit počet bakterií v dutině ústní, na zubech a v mezizubních mezerách. Vytváří se tak méně zubního plaku, který je hlavní příčinou tvorby kazů a paradontózy.
Pro žhavou no
Pozitivní účinky mají brusinky hlavně na mužskou potenci. Díky vitamínu A podporují činnost nervového systému, tvorbu pohlavních buněk a také plodnost. Sloučenina epikatechinu a katechinu pak dokáže pozvednout mužské libido. Není proto divu, že v dřívějších dobách byli v Americe velice cenným platidlem.
Hubněte s brusinkami
Vláknina, obsažená v červených plodech, je důležitá pro správnou činnost střev a zažívání, snižuje cholesterol v krvi a podporuje štíhlou linii.