Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Pálí vás v zimě oči a hodně slzíte? Tohle vám pomůže!

Pečujte o své oči i v zimě.
12. února 2024 | 06:00

Zimní období je pro naše oči zatěžkávací zkouškou. Neprospívají jim totiž mráz, přetopené místnosti, přechody z tepla do zimy, plísně, nedostatek denního světla i ostré sluneční paprsky na horách. Proto potřebují zvýšenou péči, abyste problémům předešli.

Úlevu přinesou šetrné zvlhčující kapky

V mrazivém počasí je obvykle nižší vlhkost vzduchu, proto jsou oči víc vysušené a podrážděné. Po celém dni jsou pak také unavené, zarudlé a oteklé a může se přidat rozmazané vidění. Tyto potíže se pak zhoršují, když přecházíme ze zimy do vyhřáté místnosti, kde je suchý vzduch. Proto byste měli u sebe mít zvlhčující kapky. Při jejich výběru si ale hlídejte složení. Některé konzervační látky (například benzalkoniumchlorid) totiž mohou paradoxně k rozvoji syndromu suchého oka přispět. „Jednou z variant jsou kapky bez konzervantů, které se ale musí spotřebovat v mnohem kratším čase. Alternativou jsou kapičky s šetrnými konzervanty, které jsou přirozené slznému filmu, nedráždí, a jsou tak vhodné pro citlivé oči,” radí Jakub Odcházel, optometrista firmy Lentiamo. V místnostech, kde je příliš sucho, se pak doporučuje používat zvlhčovač vzduchu. Zapomínat byste ale neměli ani hodně pít a dopřávat si pravidelné pauzy při práci s počítačem.

VIDEO: Čínský horoskop 2024 – zdraví:

Video se připravuje ...
 • VIDEO: Videoredakce ženských titulů

Pozor na umělé osvětlení

Dalším problémem v zimě bývá nedostatek přirozeného světla. Umělé osvětlení naše oči zatěžuje a rychle je unaví. Po celém dni jsou pak zarudlé a podrážděné. Tomu se dá alespoň částečně zabránit správným výběrem žárovek. Nejhorší jsou blikající žárovky s převahou studeného odstínu. Proto vybírejte klasické žárovky s převahou teplého žlutého odstínu světla. „Jakmile se v uměle osvětleném prostoru pohybujete většinu dne, nezapomeňte dopřát svým očím také oddych. Je na vás, zda to budou oční cviky, zvlhčující kapky nebo přestávka na denním přirozeném světle,“ radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, on-line prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

„Pokud pracujete na počítači, přizpůsobte vždy jas okolnímu prostředí – čím méně světla je v místnosti, tím nižší má být jas monitoru. Pomůckou, která snižuje únavu očí při práci na počítači, jsou tzv. počítačové brýle s blokátorem modrého světla,” doplňuje pak optometrista Jakub Odcházel.

Riziková je i sauna

Pozor si dejte i v případě, že si rádi dopřáváte saunu. Pokud máte citlivé oči, tak vás po delším pobytu v saunovém prostředí můžou pálit nebo můžete mít pocit cizího tělíska v oku. Stejně jako v ostatních případech je zde řešení pravidelné zvlhčování očí šetrnými kapkami.

Ostré horské sluníčko

Sluneční brýle většinou nosíme v létě, zapomínat bychom na ně neměli ani v zimních měsících, a to především na horách, kde mají sluneční paprsky větší sílu. „Nástrahou je zejména sněhová pokrývka, až 80 % UV záření se totiž odráží od země. Pokud v těchto podmínkách trávíte více času, může dojít k tzv. sněžné slepotě, je proto důležité oči chránit kvalitním UV filtrem,“ dodává Jakub Odcházel.

UV záření nejlépe eliminují kvalitní sluneční brýle s faktorem UV 400, jedete-li na hory, využijete nejtmavší filtr kategorie 4. Pamatujte ale na to, že takové brýle nejsou povoleny při řízení. Do zasněžené krajiny se pak hodí brýle s polarizační úpravou, která blokuje světlo odrážené od horizontálních povrchů.

Brýle vás pak ochrání také před větrem, chladem a cizími tělesy. „Vybírejte brýle, které vám pohodlně sedí, nikde vás netlačí a zakrývají oči ze všech směrů, tedy i ze stran. Sportovní brýle by měly být ideálně vyrobeny z kvalitního plastu, díky kterému jsou lehké a odolné proti prasknutí,” doporučuje specialista.

Autor: Štěpánka Bínová
Video se připravuje ...