Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Procento neplodnosti se u českých párů každoročně zvyšuje. Každé desáté dítě je ze zkumavky

30. listopadu 2018 | 06:00

Zhruba dvacet až dvacet pět procent českých párů se aktuálně potýká s neúspěchem při snaze o početí potomka přirozenou cestou. Muži nejsou schopni vyrobit dostatečný počet pohyblivých spermií a ženy zase trápí kvalita vajíček. Důvody neplodnosti můžou být životní styl, úraz nebo nečekané onemocnění. Nejčastěji jsou ale problémy spojeny s věkem.

Dnes se díky asistované reprodukci narodí každé desáté české dítě. Pokud se ale tendence umělých oplodnění bude stále zvyšovat, mohla by být za 15 let až polovina narozených dětí počata uměle. Že začínáme mít velký problém s neplodností, potvrzují i statistiky klinických center. Zatímco před 5 lety byla spodní hranice plodnosti 20 milionů živých spermií v 1 ml ejakulátu, teď je hranice posunuta o čtvrtinu, tedy na 15 milionů spermií. Problém je procentuálně stejný na straně mužů jako na straně žen. U žen je nejčastěji spojen s vysokým věkem pacientky.

„Kvalita vajíček klesá s přibývajícím věkem ženy, takže kolem věku 40 let je procento vajíček schopných po oplození pokračovat ve vývoji minimální. Kvalita vajíček má řadu složek. U starších žen vznikají častěji defektní embrya, která mají nižší potenciál implantace (uhnízdění) do děložní sliznice,“ říká MUDr. Jan Lacheta, primář IVF centra Iscare, a dodává: „Řešením nekvalitních vajíček je jejich dárcovství. Výběr dárkyň probíhá na základě fenotypových (vzhledových) znaků – barva vlasů a očí, výška, váha a event. krevní skupina a Rh-faktor. Každá dárkyně absolvuje genetické vyšetření a musí být mladší 35 let."

Na kvalitu spermií má vliv především životní styl, který řada z nás podceňuje. Přestože pracujeme často více než deset hodin denně, nedopřáváme si pravidelný relax. Na nevhodném životním stylu nesou svůj díl i kouření, alkohol či nedostatek pohybu. A to vše má samozřejmě vliv na naše zdraví. V současné době jsou lékaři schopni pomoci až 95 procentům neplodných párů. „Vždy zdůrazňuji, že léčíme pár, a i když zjistíme, že problém je na straně muže, či ženy, tak je to problém páru a je obvykle nějakým způsobem společně řešitelný. Navíc v některých případech se jedná o tzv. subfertilitu, což znamená, že je u obou partnerů snížena plodnost,“ prozradil MUDr. Lacheta.Stejně jako ženy, tak ani jejich partneři by neměli zapomínat na prevenci. Pravidelné prohlídky u lékaře, vhodné spodní prádlo i zdravý životní styl mohou plodnost výrazně ovlivnit. Předejít možným ohrožením plodnosti, jako jsou třeba závažné onemocnění nebo úraz, pomůže také social freezing, neboli zmrazování zdravých pohlavních buněk. Preventivní zmrazení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let.


Autor: red
Video se připravuje ...