Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

10 potravin, které musíte jíst, aby byla vaše vagina zdravá a šťastná

 • Které potraviny jsou pro vaše intimní zdraví nejdůležitější?
  10. února 2017 | 06:00

  Míváte potíže s výtoky, záněty v pochvě, bolestivou menstruací a podobně? Pomoci vám může i vhodná strava, protože některé potraviny přímo ovlivňují zdraví intimních partií. Tady je deset nejlepších z nich.

 • Jogurt (mléčné výrobky)

  Mléčné výrobky
  Autor: Shutterstock
  Všechny zakysané mléčné výrobky obsahují léčivé bakterie, které pomáhají zajistit vyrovnané pH v pochvě. Aby však splnily svůj zdravotní účel, musí být přírodní a bez umělých přísad, obzvlášť by neměly obsahovat modifikované škroby. Vhodné jsou proto hlavně kvalitní bílé jogurty, do kterých se dá přidat ovoce, ořechy a podobně. Osvědčily se i acidofilní mléko nebo kefír.

 • Dýňová semínka

  Dýňová semínka
  Autor: Shutterstock.com
  Obsahují velké množství zinku. Ten pomáhá především při silné a nepravidelné menstruaci. V klimakteriu se zase osvědčil při zvlhčování poševní sliznice.

  Zajímá vás více na téma ženských potíží? Gynekologické záněty, rakovina prsu, urologické potíže – jak poznat, že se něco děje, a jaká je prevence? Čtěte zde.

 • Avokádo

  Avokádo
  Autor: shutterstock.com
  Opakované infekce a mykózy léčí avokádo. Obsahuje hodně vitaminu B6, který ovlivňuje potřebnou mikroflóru ve vagině. Avokádo pomáhá i zvyšovat vlhkost ve vagině, a působí tak jako přírodní lubrikant.

  Video se připravuje ...
  Po sexu byste se měla jít vyčůrat, působí to preventivně proti zánětu močových cest. • VIDEO: Adriana Krátká

 • Brusinky

  Brusinky
  Autor: shutterstock.com
  Brusinky a brusinková šťáva léčí potíže s močovými cestami, ale zároveň jsou i dobrým přírodním léčivem při poševních infekcích. Obsahují totiž vysoké množství vitaminu C a ovocných kyselin, které pomáhají zvyšovat imunitu a zlepšovat přirozené pH v pochvě.

 • Voda

  Voda
  Autor: Shutterstock.com
  Když nebudete dostatečně pít, okamžitě se zhorší i vaginální prostředí. Postupně začne jakoby vysychat, což znesnadní sexuální styk, a navíc se může přidružit nepříjemný zápach, někdy provázený i výtokem. Nejlepší je pití čisté vody, naopak se vyvarujte slazených limonád, protože cukr podporuje vznik mykotických potíží.

 • Batáty

  Batáty
  Autor: Shutterstock.com
  Jsou ideální potravinou na podporu vaginálního zdraví. Obsahují totiž vitamin A, který zároveň zpevňuje poševní stěny. Vagina se tak lépe udrží v dobré kondici a bude omlazená. Batáty také stabilizují hladinu ženských hormonů v krvi.

 • Hořká čokoláda

  Hořká čokoláda
  Autor: shutterstock.com
  Vhodná je jen kvalitní hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa (nad 75 %), která má vysoký obsah tzv. flavonoidů a magnézia. To pomáhá zlepšit libido a zároveň pročišťuje vaginální prostředí.

 • Sója

  Sója
  Autor: shutterstock.com
  Podporuje samočisticí schopnosti vaginy a pomáhá ji udržet v dobré kondici. Zabraňuje tvorbě zánětů a podílí se i na úpravě menstruačního cyklu. Sója pomáhá zlepšit přirozenou lubrikaci.

 • Česnek

  Česnek
  Autor: Shutterstock
  Je velmi dobrý proti vaginálním infekcím, opakujícím se mykózám nebo bakteriálním výtokům. Když vás obtěžuje česnekový odér, můžete menší nebo překrojené stroužky polykat celé jako tablety a zapít je vodou, a to minimálně jednou denně alespoň týden.

 • Citrusy

  Citrusy
  Autor: Shutterstock
  Když se chcete zbavit problémů s infekcemi, upravit menstruační cyklus a zmírnit menstruační bolesti, měla byste každý den ráno vypít čerstvou pomerančovou nebo citronovou šťávu. Vysoký obsah vitaminu C zajišťuje pro vaginu ochranu před nevhodnými bakteriemi a celkově zlepšuje stav pohlavních orgánů.

Autor: sia
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...